İstanbul’da yerli metrobüs AKIA dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bağlı kuruluşlarından İETT Genel Müdürlüğü, metrobüs sayısını artırıyor. İETT, toplu ulaşıma çözüm olması için 60 adet AKIA LF25 metrobüs alımı gerçekleştirdi.

2022 yılının ilk çeyreğinden itibaren İETT Genel Müdürlüğü’ne teslimi başlanacak olan metrobüsler, mevcut Metrobüs hattının yolcu kapasitesini arttıracak. İstanbul Metrobüs hattında kullanılan çoğunluğu tek körüklü ve düşük kapasiteye sahip araçlar yerine çift körüklü, yüksek yolcu taşıma kapasiteli yerli metrobüs araçlarının İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de ve Dünya’da kullanılması hedefleniyor.

AKIA Metrobüs ile bir araçta taşınan yolcu sayısı artacağından, metrobüs sayısı ihtiyacı ve dolayısıyla şehrin trafik yoğunluğu ile araç kaynaklı gürültü seviyesi de azaltılacak. Böylece yakıt tasarrufu sağlanacak ve şehir içi egzoz emisyon değerleri iyileştirilecek.

En yüksek yolcu kapasitesine sahip araçlarından biri olma özelliğini taşıyan ve Bursa’da üretilen AKIA LF25 Metrobüs, 25 m uzunluğunda üç kabinden oluşuyor. Yüksek manevra kabiliyetli, çift taraflı kapılı ve çift akstan tahrikli LF25; Allison T525R tam otomatik şanzıman ile 510 bg 2500Nm tork üreten Mercedes OM471’in gücünü tekerleklere aktarıyor.

Milyonlarca avroluk ithal metrobüsler hurdalığa ayrılmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP yönetiminde olduğu 2008 ve 2009 yılında Hollanda’dan 35 adet Phileas marka metrobüs aracı alınmıştı. Bu araçların tanesine belediye kasasından 1 milyon 265 bin avro olmak üzere toplamda 50 araca 63 milyon 278 bin avro ödendi.

Uzmanların “Bu metrobüsler İstanbul’a uygun değil” uyarılarına rağmen satın alınan Hollanda menşeli otobüsler; İstanbul koşullarına uyum sağlayamadığı için sürekli arızalandı. Arızalar nedeniyle de otobüsler arada bir sefere çıkarılsa da çoğu garajlarda çürümeye bırakıldı.

Taşımacılık hizmetinde bu kez yerliler başrolde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi 2020 yılında eskiyen metrobüs filosunu yenilemek için gereken bütçenin onaylanmasının ardından yeni metrobüs testlerine başlamıştı. Aradaki süreç boyunca İBB çalışmalarını sürdürürken, İstanbullular yeni metrobüslerin ne olacağını merakla bekliyordu.

İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan 160 adetlik metrobüs alımı için Otokar ve AKİA firmalarıyla ihale imzaları atıldı. İstanbulluları taşıyacak yeni metrobüsler, Türkiye’de üretiliyor ve yaklaşık maliyetlerinin altına alınabiliyor.

Yerli mühendislerin elinden geçen 100 adet 21 metre uzunluğundaki Otokar otobüsler, 200 yolcu kapasitesine sahip. 60 adet alınan 25 metre uzunluğundaki AKIA otobüsler ise 280 kişiye kadar yolcu alabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz