İstanbulpark F1’e geri dönüyor

Türkiye’de 7 kez yapılan dünyanın en büyük motorsporları etkinliği Formula1’in ardından adeta sessizliğe gömülen ve 2 yıl önce Intercity tarafından yıllığı 10 milyon liraya kiralanan İstanbul Park geri dönüyor.

İntercity Yönetim Kurulu Başkanı ve pistin söz sahibi Vural AK, Otoajanda’ya iki yıl önce açıkladığı yol haritasının son durumunu anlattı.

“İddia ediyorum, 2 yıl içinde F1’i Türkiye’ye kendi olanaklarımla ve 100 bin seyirciyle geri getireceğim.” diyen Ak, dünyada F1 yarışları için tüm ülkelerin para ödediğini, ilk kez Hükümet desteği olmadan bir ülkede yarış yapılacağını iddia etti.

Türkiye’de yapılan en son Formula1’i 20 bini yabancı olmak üzere 25 bin kişinin izlediğini hatırlatan Ak, “Bu görülmemiş derecede düşük bir rakam. Ben en az 80 bin izleyici getireceğim. Formula 1’in bir ayağı en geç 2 yıl içinde Türkiye’de koşulacak” dedi.

Formula 1 yarışlarının motor sporlarının zirvesi olduğunu hatırlatan İstanbul Park Pisti’nin işletmecisi Vural Ak, Türkiyedeki motor sporları izleyicilerinde henüz bu seviyede bir kültürün oluşmadığını ve bu yüzden de bu zirvedeki etkinliğin küçümsendiğini öne sürdü.

F1’in sahibi Bernie Ecclestone ile görüşmeye devam ettiklerini dile getiren Ak, “Bu yarışın yapıldığı 21 ülke 26 milyon dolarla 90 milyon dolar arasında bir rakamı Hükümetler F1 şirketine ödüyorlar. Bir yarışı 1 milyar kişinin televizyonlardan izlediğini hatırlatmak isterim. Bizim böyle bir fırsatı kaçırmamamız gerekir. Bunu yeni Hükümete bir kez daha aktarmayı planlıyoruz. Ama hiç bir Hükümet desteği de olmasa biz bunu getireceğiz.”

Formula 1 Türkiye matematiği

Türkiye’de yapılan Formula 1 yarışlarını yıllık ortalama 20 bin yabancının bilet aldığını. buna 3500 kişilik F1 takımlarını da kattığınızda ortaya 110-120 milyon dolarlık bir bilanço çıktığını öne süren Vural Ak, “23.500 yabancı uçaklarla Türkiye’ye geliyor. 5-7 gün kalıyorlar. Otellerde kalıyorlar, restoranlara gidiyorlar, taksiye biniyorlar, araç kiralıyorlar vb. Bunların harcamalarından elde edilen KDV geliri 20 milyon dolar civarında. Bu bile bu işi desteklemeye yeterli bir rakam. 1 milyar insanın üç gün boyunca o ülkenin dünya televizyonlarında adının geçmesi, reklamının yapılması da üstüne bonusu. Değmez mi?” diyor.

Bu en önemli motor sporları etkinliğinin tüm masraflarını kendisinin üstleneceğini açıklayan Vural Ak, İstanbul Park pistinin tam gaz yarış dünyasına geri döndüğünü söyledi.

20 bin köpeğe yemek alanı yaptı

İstanbul Park Pisti’ne yönelik planlarını açıkladığı iki yıl önceki ilk toplantıdan sonra neler yaşadığını sorduğum Ak, ilk yılın “Pisti yeniden adam etmekle geçtiğini” açıkladı.

İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük köpek toplama merkezine komşu olduklarını dile getiren Ak, “Orman tarafımızda 20 bin köpek yaşıyor. Bunları aç olduğu zaman sorun oluyor. Pistin etrafındaki tellerin altını kazıp, piste giriyorlardı. Bazıları da pistin tellerini kesip, girmelerini kolaylaştırıyordu. 1000 civarında köpek yakalayıp, dışarı çıkardık. Telleri yeniledik, büyüttük. Köpekler için ormanda bir alan hazırladık, orayı su yalakları ve yemek bölümleri yaptık. Her gün oraya bir kamyonet mama ve yemek bırakıyoruz. Burası pist, burada köpek olmaz. Köpekleri çok severiz ama pistte hem yarışçının hem de kendilerinin ölümüne neden olabilirler” dedi.

İSTANBUL PARK’I 450 METRE KAZDI, SU ÇIKMADI

2.2 milyonmetrekare alana sahip İstanbul Park Pisti’nde su olmadığını, herşeyi taşıma su ile yaptıklarına dikkat çeken Ak, “Bir sürü yerde sondaj yaptırdık. 450 metreye kadar indik. Su çıkmadı. Buna rağmen binlerce ağaç diktik, her yeri çim yaptık. Taşıma suyla yapıyoruz bunları”

Elinde puro ile Türk F1 Pilotunu seyredecek

Rüyalarından birinin bir Türk pilotun F1’de yarışması olduğunu söyleyen Ak, “Eğer bir gün olursa ki yapacağımız etkinliklerden böyle bir pilotun ortaya çıkmasını sağlayacağız. İşte o zaman o yarışta ben puromu yakıp, seyredeceğim. Pisten atarlar ama olsun tv’den seyrederim” dedi.

Üç yerli yarış, 8 haftalık maraton

İstanbul Park pistinde bu yılın ilk yarışı Clio Cup olacak. 25 Cilo bu nedenle satın alındı ve özel yarış donanımlarıyla donatıldı. Bu otomobiller iin 50 pilotluk seçim başlıyacak. 4 bin civarında başvuru bekleniyor. Hiç yarışmamış amatörlere yönelik olacak. 8 hafta koşlacak. Pilotlar önceden eğitilecek. İçlerinden Türkiye’nin belki de ilk F1 pilotu çıkacak.

İkinci yarış Cateram Cup olacak.

450 kg ağırlığında 180 beygirlik 2.0 litre motorlu 50 Caterham ithal eden İntercity, b araçların 20’sini safkan spor otomobil olarak donatmış. BU kupada deneyimli, daha önce yarışmış, bütçesi kısıtlı pilotlar yarışacak.

Üçüncü yarış Porsche Sportscup Istanbul

Her biri 3.8 lt haciml 475 beygir gücündeki 22 adet Porsche GT3’den oluşan Türkiye’nin en hızlı pilotlarının yarışacağı üst düzey bir etkinlik olacak. 22 pilot, 7 haftada 14 yarış koşacak. raçların her biri 475 bin euro ve bu araçlar İntercity tarafıdan satın alındı. Kısa süre içinda Türkiye’de olacak.

Ağustosta Endurance geliyor

İngiliz firmayla anlaşan İnterciy, Ağustos ayında bu şirketle organize ettiği 12 saatlik dayanıklılık yarışına sahne olacak. Türkiye’den İntercity Porschecup Team adına 5 araç ve 20 pilot ile Borusan Motor Sports takımının katılacağı 50 takımlık yarışa katılacak. Yarışın son 2 saati karanlıkta koşulacak. Vural Ak, Bu pistte ilk kez gece yarışı yapılacağını, bunun heycanlı dakikalar yaratacağını belirtiyor.

Ekimde Dünya Ralli Şampiyonası

Geçen yıl koşulan Dünya Ralli Şampiyonası yine bu yıl koşulacak. Ekim ayında yapılacak yarışa sahne olacak İstanbul Park, geçen yılki yarışta en iyi pist puanlarını almayı da başarmış.

İstanbul Park’a Avrupa’nın en büyük araba pazarını kuruyor

Bu arada Vural Ak, bir başka planını pistin 2.2 milyon metrekarelik arazisinin uygun bir bölümünde açık oto pazarı kurmak olduğunu 2 yıl önce açıklamıştı. Kısa süre içinde tamamlanacak 10 bin araçlık 150 bin metrekarelik oto pazarını açacak. 4 bin aracı İntercity’nin satışa çıkaracağı oto pazarına 20 TL’ye gireleilecek. İçeride ekspertiz hizmetinden notere, yiyecek içecek alanlarından galerilere özel 25 araçlık bölemlere kadar pek çok bölüm bulunacak.

Milyon dolarlık aracın 4 testçisinden bir oldu

Bu arada Vural Ak, 15 gün önce Güney Fransa’daki Paul Ricard Test Pistine konuk oldu. Burada McLaren’in yeni süper spor otomobili P1 GTR’ı kullandı. Yakında Vural Ak’ın McLaren Türkiye Distribütörü olduğunu duyarsak şaşırmayalım.

Aracın İngiltere fiyatı 2 milyon paund. Bu rakama vergiler dahil değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.