İşte 2030’a kadar yola çıkacak e BMW modelleri

BMW Group elektrikli sürüş sistemine sahip dünyanın en geniş premium otomobil yelpazesini sunuyor. BMW 7 Serisi, BMW 5 Serisi, BMW 3 Serisi, BMW X5, BMW X3, BMW X2, BMW X1, Mini Cooper ve daha yeni BMW modelleri elektrikli motorlarla birlikte yola çıkacak. BMW Group, Paris iklim anlaşmasının hedeflerine olan bağlılığının altını çizerek elektrikli mobilitenin genişletilmesi konusundaki planlarını açıkladı. BMW ve MINI markaları Avrupa genelindeki tüm satışlarında elektrikli otomobil satışlarının 13,3’ünü oluşturuyor. Bu, tüm markaların ortalama yüzde 8 olan payının 1,5 katına denk geliyor. BMW 2030 yılına kadar olan yeni model listesinde bakalım neler var?

BMW elektrikli otomobil satışlarının payının 2021’de yüzde 25 olmasını; 2025’te yüzde 33 ve 2030’da ise yüzde 50’ye yükselmesini hedefliyor. BMW ve MINI markalarının elektrikli modelleri 74 ülkede 2019 yılında 500.000’in üzerine çıkmıştı. 2021’in sonunda bu rakamın bir milyonun üzerine çıkması bekleniyor. BMW Group 2030 yılına kadar dünya çapında elektrikli motora sahip yedi milyondan fazla aracı yollara çıkarmayı hedefliyor; bunların üçte ikisi tamamen elektrikli, diğerleri ise plug in hibrit ya da hibrit olacak.

BMW X3, 48 volt hafif hibrit teknolojisi de dahil olmak üzere yüksek verimli benzinli ve dizel motorlar; plug-in hibrit ve tamamen elektrikli motorlarla sunulan ilk BMW  modeli.

Gelecekte, elektrikli ve geleneksel motorlara sahip modeller tek bir üretim hattında inşa edilecek. Örneğin, BMW 7 Serisi’nin yeni nesil lüks sedanları tamamen elektrikli bir motor seçeneği ile sunulacak. Ayrıca yüksek hacimli BMW 5 Serisi ve BMW X1 serileri de sadece geleneksel içten yanmalı motorlar ve plug-in hibrit sistemlerle değil; aynı zamanda tamamen elektrikli motorlarla piyasaya sürülecek.

BMW Group tarafından NEXT stratejisinde tanımlanan araç yelpazesi sportif özellikleriyle öne çıkmaya devam edecek. Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi, yeni BMW iX3’teki prömiyerini kutluyor. Elektrik motoru, yüksek voltajlı batarya, şarj teknolojisi ve güç elektroniği gibi bileşenlerinin kalitesi; BMW i markasının elektrikli mobilite sektöründe 2011 yılından bu yana kazandığı deneyimin bir sonucu.

BMW iX3, BMW i3 ve MINI Cooper SE tamamen elektrikli olarak öne çıkıyor.  BMW iX3’te yer alan beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi ile elektrik motorunun verimliliği ve güç gelişimi, yüksek voltajlı bataryanın enerji içeriği, şarj kapasitesi ve genel sistemin akıllı kontrolü yeni bir seviyeye ulaşıyor. Otomobilin yeni geliştirilen elektrik motoru 210 kW / 286 hp güç sağlıyor. Tamamen elektrikli ilk Spor Aktivite Aracı 520 kilometreye kadar bir menzile ulaşıyor.

2021’den itibaren beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi, BMW i4 ve BMW iNEXT modellerinde de kullanılacak. Hafif malzeme karbonu sayesinde BMW i3, nispeten küçük bir batarya ile bile sportif sürüş performansı elde ediyor. BMW i3’ün elektrikli motoru, 125 kW / 170 hp maksimum güç çıkışı üretiyor. BMW i3s 135 kW / 184 hp’ye ulaşıyor.

Sürüş sisteminin daha güçlü versiyonu MINI Cooper SE’de kullanılıyor. BMW i3’lerden en önemli farkı, MINI’nin tamamen elektrikli ilk otomobilinin önden çekiş özelliğine sahip olması; bu da marka için karakteristik bir özellik. BMW eDrive teknolojisinin esnekliği, yüksek voltajlı bataryanın T şeklinde olan ve aracın tabanının derinliklerine yerleştirilmiş modele özgü versiyonuyla da yansıtılıyor. Sonuç olarak, MINI Cooper SE’deki yolcuların kullanabileceği alan miktarı ve bagaj bölmesi hacmi, 3 kapılı MINI’nin geleneksel olarak güçlendirilmiş model seçenekleriyle aynı.

BMW ve MINI’nin plug-in hibrit modelleri iyi yönleri birleştiriyor. Şehir içi trafiğinde ve ev ile iş yeri arasında gidip gelirken tamamen elektrikli sürüşü ve uzun mesafeli seyahat için uzun bir genel araç menzilini birleştiriyor. BMW 7 Serisinin plug-in hibrit modellerinde, BMW X5 xDrive45e ve tamamen yeni BMW 545 e xDrive Sedan Steptronic şanzımana entegre olan elektrik motorlarla, 290 kW / 394 hp sistem çıkışı sağlayan sıralı altı silindirli bir benzinli motorla birlikte çalışıyor.Plug-in hibrit sistemleri dört silindirli bir benzinli motor ve aynı zamanda 8 ileri Steptronic şanzımana entegre edilmiş bir elektrik motoru içeren modelleri de karakterize ediyor. Güç 215 kW / 292 hp’ye kadar yükselerek, geleneksel benzinli ve dizel motorlarda olduğundan çok daha fazla anlık güç çıkışı elde ediliyor. BMW 3 Serisi ve BMW 5 Serisi’nde plug-in hibrit sistem sedan ve touring modellerde  dört tekerlekten ve arkadan çekişli olarak sunuluyor.

BMW X1 xDrive25e’de 162 kW / 220 hp güç çıkışı elde ediliyor. BMW X2 xDrive25e’de 162 kW / 220 hp, MINI Cooper SE Countryman ALL4’te 162 kW / 220 hp, BMW 225xe Active Tourer 165 kw / 224 bg’lik bir güç elde ediliyor.

BMW Group, plug-in hibrit modellerin sunduğu elektrikli sürüş oranının artırılmasına aktif olarak katkıda bulunuyor. BMW eDrive Zone; araç kentsel emisyon bölgelerine ve benzeri şehir içi alanlara girer girmez tamamen elektrikli çalışma moduna otomatik geçişi sağlıyor.

BMW Şarj ve MINI Şarj ürün ve hizmetleri, Avrupa’da 155.000’den fazla şarj noktasından oluşan dünyanın en büyük halka açık şarj istasyonu ağına erişimi kapsıyor. BMW Group, kurumsal şarj altyapısı için Almanya’da yaklaşık 4.100 şarj noktasına ulaştı.

BMW Group, elektrikli mobilitenin daha da geliştirilmesini bütünsel bir sürdürülebilirlik anlayışıyla birleştirirken; bir plug-in hibrit modelin toplam çevresel etkisi, geleneksel olarak güçlendirilmiş bir araçtan çok daha düşüktür. Örneğin BMW X1 xDrive25e, tüm kullanım ömrü boyunca AB elektrik karışımından gelen şarj akımını kullanırken, karşılık gelen benzinli modelden yüzde 31 daha düşük bir emisyon değerine ulaşıyor.

BMW elektrikli modelleri içerisinde bugün açıklanmayan yeni modeller de olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.