İşte Ford’un önümüzdeki 3 yılda yollara çıkaracağı yeni modeller

Dünyada bazı pazarlar dışında sedan otomobillerin payı hızla düşüyor. Ford başta olmak üzere büyük otomotiv üreticileri gelecek birkaç yılı planlarken; elektrik teknolojileri kadar sedanların yerini alacak modellere de odaklanmak zorunda. Yeni Ranger, Kuga, Mondeo, Focus, Mustang, yeni SUV’ler vs.. Bu büyük bir değişim ve şirketin gelecekteki ürün yelpazesi üzerinde etkisi oldukça fazla olacak. İşte 3 yıl içinde yola çıkacak yeni Ford binek otomobil ve crossover modelleri.
Ford Ranger; 2019 model yılında Ranger kendini daha güçlü hissedeceği bir güncellenme yaşayacak. Ford yeni Ranger’ı 2.3 litrelik EcoBoost 4 silindirli motorla yola çıkaracak. İsteğe bağlı bir 4×4 çekiş sistemine takılabilen 10 ileri otomatik şanzıman da konuşulanlar arasında. İlk kez 10 ileri şanzıman konuşuluyor.
Ford F serisi; Avrupa pazarında yer almasa da Ford için çok güçlü bir model olan F serisi 2019’da tazelenecek. F Serisi, Ford’un Amerikanın ve dünyada en çok satılan aracı. Stil değişiklikleri çok olmasa da F serisi Super Duty çekme ve taşıma kapasitesi konusunda da elden geçirilip, iyileştirilecek. Super Duty’nin yeni bir V8 motora ve 10 ileri otomatik şanzımanla çıkarılması planlanıyor.
Ford Kuga; Mevcut Escape ve Kuga oldukça popüler durumdalar ama gençlik aşısına da ihtiyaçları var; Escape, gelecek yıl yeniden tasarlanarak, yola çıkacak. Daha lüks bir araç haline gelmesi bekleniyor. Henüz kamuflajlı fotoğrafları bulunan aracın motor yelpazesine hibrit motor da dahil olacak.
Explorer; Ford büyük ve lüks SUV’unu 2020 yılında yollarda olacak şekilde hazırlıyor. Şirket, yeniden tasarlanan aracı, mevcut modelden daha gösterişli ve şık bir hale getirecek. Standart modeli Explorer ST takip edecek, yaklaşık 400 hp güç ve 542 Nm tork üretebilen 3.0 litrelik V6 motorla yola çıkacak.
Mustang Shelby GT500; Gelecek yılın ilk başlarında Ford, Mustang Shelby GT500’ü de  tanıtmayı planlıyor. Şirket, Ocak ayından bu yana bu özel otomobil üzerinde çalışıyor. Araçta 700 hp güç üreten süper şarjlı V8 motor olacak. Bir Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye kadar güçlü olması beklenmiyor, ancak pistlerde daha yetenekli olması hedefleniyor.
Focus Active; Şirketin 2019 yılına ait önemli planlarından biri de Çin’de üretilecek Focus Active olacak. Fiesta’da denenen Active yani biraz daha yükseltilmiş versiyon Focus’a da geliyor. SUv veya crossover değil ama o izlenimi veren bir Focus versiyonu. Yeni Focus böylece dünyanın her yerinde daha Avrupalı çizgilerle satılacak. Bu otomobilin kalbinde Fouucs’un standart 148 hp ve 180 hp güç seçenekleri bulunan 1,5 litrelik EcoBoost 3 silindirli motor yer alacak.
Ford Bronco; Ford bir sürprizle sahneye çıkacak. 2020’de piyasaya sürülecek olan yeni Bronco, Jeep Wrangler’a benzeyen bir SUV olacak. Avrupa ve Türkiye pazarında satışının gündeme gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek ancak Bronco, kısa dingil mesafesi ile araziye fazlasıyla hevesli olacak.
Baby Bronco; Ford’un Jeep Renegade veya Compass karşısına 2020’de çıkarmayı planladığı model sadece arazi değil ailecek seyahatleri de kapsamına alıyor. Modelde dairesel farlar, plastik gövde kaplaması ve bir tavan rafı olacak. Ford logolu ince bir ızgara dikkat çekici.
F-150; Sadece ABD’de değil yıllardır dünyada en çok satılan F-150 bu hikayeyi sürdürmek istiyor. Eng üçlü olduğu ABD’de rakipleri Chevrolet Silverado, GMC Sierra ve Ram 1500 2020 yılında yenilenecek. F-150 buna hazırlanıyor. 
Ford, 2022 yılına kadar 16 yeni elektrikli aracın lansmanını yapacak. 2020’de ilk olarak Mustang esintili Mach 1 elektrikli SUV modeli gelecek. Team Edison tarafından geliştirilen araçta tek şarj ile 500 km’ye varan (482 km) bir menzile ulaşılması bekleniyor.
Ford bu yaz sonunda 2019 Mondeo’yu ABD’deki adıyla Fusion’u piyasaya sürecek. Yeni Co-Pilot360 destek sistemleri, 40,2 km menzile taşıyan 9.0 kWh lityum-iyon pil paketi (Fusion Energi) gibi teknolojiler Mondeo’ya da aktarılacak. F-150’nin yanı sıra, Bronco, Escape, Explorer ve Mustang’ın hibrid veya plug-in hibrid versiyonları da geliyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.