İşte Honda Civic i-DTEC 9AT’nin tüm yenilikleri

Honda Civic ailesi Honda Civic i-DTEC 9AT kodlu dizel otomatik modelle tamamlanıyor. Avrupa pazarında hacim modeli niteliğinde olan Civic, aynı zamanda marka tarafından bölgede önemli bir satış ve üretim mirasına da sahip. Yeni Honda Civic marka tarihinin en geniş kapsamlı tek model geliştirme programından yararlanıyor.
Yeni Civic Sedan hafif yapı, rijit gövde, düşük ağırlık merkezi ve gelişmiş süspansiyon sistemi ile keyifli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. Bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect, Apple CarPlay ve Android Auto desteği yolculuğu keyfe dönüştürüyor.
Yalın iç mekân, son derece düzenli bir mimari, yeni teknolojiler ve üst seviye kaliteli malzemelerle dikkat çekiyor. Alçak oturma pozisyonu sürücüye daha sportif bir his sağlarken, aynı zamanda otomobille daha iyi bir bağ kurmaya yardımcı oluyor. Yeni Civic Sedan ayrıca çok yönlü, pratik ve kullanışlı bir iç mekân ve bagaj alanına sahip.
Tamamen yeni DTEC Turbo dizel motor geliştirme sürecinde Türkiye, İngiltere ve Almanya yollarında yol testleri gerçekleştirildi. Yeni Honda Civic Sedan Dizel, Türkiye’de üretilerek pek çok ülkeye ihraç edilmeye devam edecek.
Honda, 120 PS gücündeki 1.6 litre i-DTEC dizel motoru Civic ürün gamında kullanmak üzere kapsamlı bir şekilde elden geçirdi. Motor geliştirilirken ani gaz tepkileri ve buna bağlı olarak atak bir sürüş karakteri ile birlikte gelişmiş teknolojiler yardımıyla düşük emisyon ve NOx değerleri hedeflendi. 1,6 litrelik dizel motor geliştirilirken silindirlerin sürtünmesini azaltmak, NOx verimliliğini arttırmak ve akıcı bir sürüşe sahip bir otomobil elde etmek üzere önlemler alındı.
Gelişmiş teknolojiler yardımıyla düşük emisyon ve NOx değerleri sunan 1.597 cc hacimli sıralı dört silindirli i-DTEC turbo dizel motor 4.000 d/d’da 120 PS güç ve 2.000 d/d’da 300 Nm tork üretiyor. 9 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen Civic Sedan 0’dan 100 km/s hıza 10,2 saniyede ulaşıyor. Civic Sedan bu motor ve şanzıman kombinasyonu ile 200 km/s son hıza erişebiliyor.
Güncel NEDC test normuna göre 108 gr/km CO2 emisyon salınımı gerçekleştiren Civic Sedan Dizel, 100 km’de 4,1 litrelik ortalama yakıt tüketimi değerine ulaşıyor.
Honda’nın 1.6 litre hacimli i-DTEC motoru, motor ağırlığını en aza düşürmek üzere alüminyum, yüksek dayanımlı, döküm motor bloğuna entegre hafif alüminyum silindir kafasından oluşuyor.
Elden geçirilerek daha da iyileştirilen 1.6 i-DTEC motorda önceki nesil motorda kullanılan turbo ile karşılaştırıldığında çok daha gelişmiş bir nesil olan tamamen yeni bir turbo görev yapıyor. Yüksek verimlilik seviyesine sahip değişken geometrili turbonun dönme hızı otomobilin elektronik sistemi tarafından kontrol ediliyor.
1,6 litre hacimli motorda 1800 bar olmak üzere yüksek bir basınçta çalışabilen solenoid enjeksiyon sistemi ile donatılıyor. Yakıt basıncı yükseldikçe yanma odasına püskürtme hızı artıyor ve yakıt hava karışımı verimliliği artıyor. Bu, daha temiz ve verimli bir yanma sürecini beraberinde getirirken emisyonun ve yakıt tüketiminin düşürülmesine yardımcı oluyor.
Yüksek hava emiş özelliğine ve yüksek girdaplı silindir kafasına sahip silindirler yanma sürecinin verimliliğini arttırırken emisyonu arttıran sıcak noktaları azaltıyor. Motorun hava akışı, NOx emisyonlarını düşürmek için yüksek ve düşük basınçta çalışan bir EGR (Egzoz Gazı Geri Dolaşımı) sistemi ile yönetiliyor.
Honda’nın yeni 1.6 i-DTEC motoru NOx ve parçacık emisyon seviyelerini doğrulamak için Gerçek Sürüş Emisyonu (RDE) prosedürüyle resmi olarak test edilen ilk motorlardan biri. Dizel motor daha yüksek işlem hücresi yoğunluğu ile daha hızlı bir dönüşüm sağlayan ve emisyonları azaltan yeni bir NOx Depolama Dönüştürücüsü (NSC) sistemine sahip. Honda Civic Sedan 1.6-litre i-DTEC standart olarak Honda’nın Idle Stop&Start sistemi ile donatıldı.
İki tekerden çekişli bir otomobilde ilk kez 9 ileri şanzıman sunuluyor. Günümüzde yaygın olan önde ve enine konumlanmış 6 vitesli otomatik şanzımanlara kıyasla, saatte 120 km sabit hızla seyir halindeyken yakıt tüketimi yüzde 16’ya kadar düşüyor.
ZF’nin yeni 9 vitesli otomatik şanzımanı algılama eşiği altında vites geçiş süreleri ve hızlı tepkiye bağlı olarak, sürüş zevki ve dinamiğini arttırıyor. Vites değişim zamanları ve vites dinamikleri rahat veya sportif sürüş için ayarlanabiliyor.
Apple CarPlay entegrasyonu sayesinde iPhone fonksiyonelliği Civic Sedan Dizel’in orta konsola entegre ekranına yansıtılabiliyor. Böylece sürücü dokunmatik ekranı veya Apple Siri sesli komut sistemini kullanarak telefon görüşmelerini yapabiliyor, mesaj alabiliyor veya gönderebiliyor ve müzik dinleyebiliyor.
Android Auto, sürücüye basit ve sezgisel bir yolla Android akıllı telefonları merkezi dokunmatik ekran veya sesli konut sistemi üzerinden kullanma imkanı sunmak üzere tasarlandı. Google Maps, Google Now, mesaj, müzik ve diğer popüler uygulamaları destekleyen Android Auto Android 5.0 ve daha üst sürümlerle uyumlu.
Yeni 7 inç büyüklüğündeki Honda CONNECT dokunmatik ekran In-Place-Switching (IPS) ile destekleniyor. Bu teknoloji yüksek görüntü kalitesi ve yüksek kontrast seviyesini beraberinde getiriyor. Yine bu teknoloji sayesinde kullanıcı alışagelmiş LCD ekranlara oranla 178 dereceye varan daha geniş bir görüş açısı elde ediyor. Böylece gerek sürücü, gerekse de yolcu oturma pozisyonunu değiştirmeden net bir görüntü elde edebiliyor.
Honda CONNECT web tarayıcısı, gerçek zamanlı trafik bilgisi, haberler ve hava durumu bilgisi, sosyal medya ve internet radyo istasyonlarına erişim sağlıyor. Önyüklü uygulamalar dışında Honda Uygulama Merkezinden ilave uygulamalar da indirilebiliyor. Ücretsiz harita güncellemesi Honda müşterilerine özel bir ayrıcalık olarak 5 yıl boyunca yapılabiliyor.
Yeni Civic Sedan 1.6-litre i-DTEC otomatik; Elegance ve Executive olmak üzere iki farklı donanım paketiyle satışa sunuluyor. Giriş seviyesi olarak sunulan Elegance donanım seviyesinde: 16 inçlik alaşım jantlar, otomatik yanan farlar, adaptif hız sabitleme sistemi, ısıtmalı ön koltuklar,ön-arka park sensörleri, geri görüş kamerası ve sunroof bulunuyor.  Executive donanım seviyesinde bunlara ilave olarak 7 inçlik dokunmatik renkli multimedya, Honda CONNECT bilgi ve eğlence sistemi, çift bölgeli otomatik klima, 17 inçlik alaşım jantlar, deri döşeme, LED ön farlar ve anahtarsız giriş ve çalıştırma sunuluyor.
Teknik ölçüler
Uzunluk (mm): 4.648
Genişlik (mm): 1.799
Genişlik (aynalar dahil) (mm): 2.076
Yükseklik (mm): 1.407
Dingil mesafesi (mm): 2.698
İz genişliği ön (mm): 1.547
İz genişliği arka (mm): 1.575                                                                                  Bagaj kapasitesi (VDA) (lt): 519
Yakıt deposu kapasitesi (lt): 46
Boş ağırlık (kg): 1.408
Performans ve yakıt tüketimi
Maksimum hız (km/s): 200km/s
0-100 km/s (sn): 10.2 sn
Yakıt tüketimi şehir içi (lt/100 km): 4.7
Yakıt tüketimi şehir dışı (lt/100 km): 3.8
Yakıt tüketimi şehir karma (lt/100 km): 4.1
CO2 karma (gr/km): 108
Leave A Reply

Your email address will not be published.