İlk elektrikli Seat’te donanımlara abone olunacak

VW-Golf-GTI

Otomobil dünyasının 2020 ile ivme kazanacak elektirikli çağa dair çalışmaları yavaş yavaş belirginleşiyor. Hemen hemen tüm markalar bu alandaki hazırlıklarını hummalı şekilde sürdürüyor.

Dizel skandalı, maymun skandalı, çelik skandalı, hava yastığı skrandalı derken dünya otomotivcileri elektrikli araçları için bu tür gelişmelerden uzak olmayı arzu edecek sessizlik içindeler.

Alman VW Group markalarından Seat markası da yeni dönem çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki günlerde yeni markası Cupra ile sportif alanda fark yaratmak isteyen Seat, 2020 yılında yollara çıkarmayı planladığı elektrikli otomobilini bilgileri de şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

İspanyol marka, 2020’de, VW Grubu’nun saf elektrikli MEB platformunu baz alan ilk ürününü piyasaya sunacağını şimdiden duyurdu.

Born, Born-E ve E-Born olarak adlandırılan otomobilin ismi ise Barselona’nın en gözde bölgelerinden biri ve elektrikli bir araç için elverişli olan El Born bölgesine işaret ediyor.

Seat’ın henüz bodystyle’ı onaylamaması şöyle dursun, yayınlanan özel fotoğraflardan yaptığımız çıkarımlar, pillerin yerleştirilebilmesi için hafifçe yükseltilinmiş bir zemini ve tavan çizgisi olan bir hatchback olabileceği yönünde.

Fotoğraflar, üreticinin ilk EV modelinin nasıl görünebileceği hakkında zihinlerde bir ışık yakıyor.

Seat’ın araştırma geliştirme başkan yardımcısı Dr Matthias Rabe, ilk MEB arabasının, yakında çıkacak olan büyük SUV’den daha küçük olacağını belirtirken, boyut olarak Leon’a yakın olacağını, fakat, MEB’nin ambalaj avantajlarından dolayı iç mekanda daha fazla alan sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Bu özellik, VW’nin, yeni nesil Golf ile hemen hemen aynı uzunluğa sahip olacak MEB platformunu kullanan ilk otomobil olan ID’si ile aynı kalıba sahip ancak büyük Passat’a benzer bir kabin alanı sunabilmek için çok daha geniş bir dingil mesafesi kullanıyor.

Seat Born, Leon hatchbackin boyutuyla eşleşmesine rağmen, araç içinde Leon’a nazaran daha fazla alan sunacak.

Ayrıca Rabe, aracın fiyatının, Ateca ile denk olacağını düşündüğünü belirtti. Araştırmanın başındaki isim, sunulacak hizmetler konusunda henüz fikir birliği olmamasına rağmen, donanımdan ziyade, yazılım tabanlı olacağı konusunda kesin karar verildiğini söylüyor.

‘Örneğin, isteğe bağlı olarak otomobillerin yüzde 90’ına ısıtmalı koltuklar yerleştirdiysek, ekstra yüzde 10’luk bir artış sağlayabilir ve alıcılara kış aylarında ısıtmalı koltuklara abone olma şansını verebiliriz. Her iki durumda da, haftalık, aylık veya kalıcı geliştirmelerle sunacağız.’ Yani bir nevi tak çıkar koltuklar olacak. Tıpkı kış lastikleri gibi koltuklar yazlık ve kışlık olarak değiştirilebilecek.

Bu da gösteriyor ki önümüzdeki yıllarda lastik otelleri gibi araç içi parça otelleri de gerekebilecek.

Rabe, otomobilin, düzeltilen noktalar ile birlikte (dingil mesafesi, genişlik ve şase uzunluğu) yüzde 95 tamamlandığını belirtti. Ayrıca sözlerine, ‘Bu gerçekten iyi görünümlü bir araba, çünkü ayırt edici ve kesinlikle bir Seat’ diyerek nokta koydu.

Çeviri: Nazlı Mirasoğlu 

Önceki İçerikYeni Hyundai, Türkiye’ye gelecek ama
Sonraki İçerikHonda’dan şubat ayına özel sıfır faizli Civic fırsatı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz