İşte üçüncü SUV modeli, Türkiye 1 yıl gecikmeli alacak

Seat’ın yeni SUV modeli Tarraco 5 ve 7 koltuklu olarak yola çıkıyor. Markanın Ateca ve Arona ile birlikte üçüncü SUV’u olarak aileye dahil olan Tarraco, 2019 yılı başında satışa sunulacak. Adını sosyal medyada #SEATseekingName yarışmasında 140 binden fazla kişinin oyuyla seçilerek alan Tarraco; İspanya’nın turistik kenti Tarragona’ya gönderme yapıyor.

Seat’ın Martorell tesislerinde tasarlanıp geliştirilen ve Almanya Wolfsburg’da üretilen yeni araç, firmanın SUV ürün atağında son aşamayı temsil ediyor. Markayı yeni bir müşteri segmentine dahil edecek olan Tarraco’nun marka imajının güçlenmesinde önemli bir etkiye sahip olması bekleniyor.

2 donanım olacak

SUV ailesinde en üstte konumlanan son teknoloji, dinamizm, işlevsellik ile şık ve ilerici tasarımı birleştiren Tarraco; büyük boyutlarının avantajlarını, modern yaşamın her yönüne hitap eden bir araç oluşturmak için kullanıyor. Yeni model, Style ve Xcellence olmak üzere iki donanım seçeneğiyle satışa sunulacak.

Ocak-Ağustos döneminde dünya genelinde 383.900 araç teslim ederek geçen yılın aynı dönemine göre % 21.9 artış gösteren Seat; yeni SUV’u Tarraco ile yükselen satışlarını daha yukarı taşımayı hedefliyor.

MQB platformdan geliyor

Aracın Dinamik Şasi Kontrolü (DCC), sürücü koltuğunda sportif bir his yaratarak, farklı özellikte ve uzun mesafeli yollarda daha konforlu sürüş sunuyor. Sürücü istediği ayarı seçebiliyor; veya sistemin aracı yol koşullarına ve sürüş tarzına otomatik olarak uyarlamasını tercih edebiliyor. Tüm bu gelişmiş özelliklerin yanında, MQB-A uzun aks mesafesi; Volkswagen Grubu’nun en yeni teknolojisi ve büyük SUV’un temelini oluşturan önemli bir yapı taşı olarak karşımıza çıkıyor.

Tarraco’nun tüm motor seçeneklerinde turboşarj ve start-stop teknolojileri mevcut. Aracın benzinli ve dizel olmak üzere 150 HP ile 190 HP güç üreten motor seçenekleri bulunuyor. Benzinli motor seçenekleri; 150 HP güç üreten altı vitesli manuel şanzımanlı 1.5 litrelik TSI motor ve 190 HP güç üreten; yedi vitesli DSG otomatik şanzımanlı 2.0 litrelik TSI motordan oluşuyor. Dizel seçenekleri ise 2.0 litre hacme sahip 150 HP ve 190 HP motorlardan oluşuyor. Tüm 2.0 litre motor seçenekleri 4Drive sistemi ile sunuluyor. Yeni SEAT Tarraco’nun Türkiye’de ilk etapta, 1.5 litrelik TSI motor ve DSG otomatik şanzımanlı versiyonu ile sunulması planlanıyor.

Tüm güvenlik sistemleri

Yeni SEAT Tarraco, zorlu sürüş koşullarında dahi sürüşü daha konforlu ve daha güvenli hale getirmek için; gerekli tüm sürüş destek sistemlerine sahip. Şerit Takip Asistanı ve bisiklet/yaya algılama özelliğini içeren Ön Bölge Asistanı; gibi iyi bilinen sistemler Avrupa’da standart olarak sunulurken; Kör Nokta Tespit Sistemi, Trafik İşareti Algılama, Trafik Sürüş Asistanı, ACC (Adaptif Hız Sabitleme Sistemi); Far Asistanı ve Acil Durum Asistanı, opsiyonel donanımlar arasında. SEAT için güvenliği bir üst seviyeye çıkaran Tarraco, Acil Çağrı, Çarpışma Öncesi Asistan ve Devrilme Algılama özelliklerini de içeriyor. Yani araç, her durumda en katı güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlandı.

Yeni SEAT Tarraco, 4.735 mm uzunluğu ve 1.658 mm yüksekliği ile son derece geniş bir iç mekana; ve heybetli bir dış görünüşe sahip olsa da, modelin genel tasarımı itibarıyla hafiflik ve sağlamlık özellikleri dikkat çekiyor.

Ön tasarım, araca karakter kazandıran daha belirgin bir ızgara ile SEAT’ın yeni tasarım dili hakkında ipucu sunuyor. Ayrıca gövdede daha girintili duran full LED farlar, firmanın üçgen imzasını koruyarak daha odaklı bir görüntü yaratıyor.

Aydınlatma teknolojisi, yeni Tarraco modelinin önemli bir unsuru. Hem Xcellence hem de Style versiyonunda iç ve dış aydınlatma öğelerinde %100 LED teknolojisinden faydalanılıyor olması; mühendislere yaratıcılık konusunda daha fazla özgürlük, müşterilere de daha net ve daha keskin bir görüş sunuyor.

Yeni SEAT Tarraco’nun Koyu Kamuflaj, Oryx Beyaz, Reflex Gümüş, Atlantic Mavi, Indium Gri; Titanium Bej, Derin Siyah ve Urano Gri olmak üzere sekiz renk seçeneğiyle sunulması planlanıyor.

Ön konsol boyunca uzanan ve Tarraco’nun genişliğini vurgulayan yatay bir çizgi sayesinde; iç mekandaki ferahlık hissi artırılırken, aynı zamanda premium bir kalite hissi yaratıldı. Dijitalleşen dünyada, Tarraco’nun iç mekanı SEAT’ın önemli bilgileri sürücüye pürüzsüz bir şekilde aktarılmasını sağlayan; 10.25” boyutundaki dijital gösterge paneliyle donatıldı.

Dünya genelinde, satışlarına 2019 başı itibariyle başlanacak olan yeni SEAT Tarraco’nun; Türkiye’de 2020 yılının ilk çeyreğinde SEAT Yetkili Satıcılarında yerini alması planlanıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.