İşte Volkswagen’in SUV sınıfına giriş silahı; T-Cross

Volkswagen mini crossover modeli T-Cross objektiflere yakalandı. Test sürüşleri devam eden modelin Eylül ayında Paris Otomobil Fuarı’nda tam haliyle günyüzüne çıkması bekleniyor. VW Grubu bünyesinde İspanyol Seat’ın Arona modeli ile aynı alt yapıyı kullanacak olan VW T-Cross, aynı zamanda Polo donanım setleriyle yola çıkması muhtemel.

VW T-Cross

Volkswagen’ın yeni bebeği T-Cross’un en yakın rakiplerinden biri Citroen C3 Aircross olacak. Nissan Juke, Hyundai Kona, Peugeot 2008 başta olmak üzere mini crossover sınıfında T-Cross birçok mevcut modeli etkileyecek. Hatta Mercedes GLA, BMW X1, Mini Countryman  gibi premium modeller de bu yenilikten nasibini alabilir. Nihayetinde VW her en azından 5 modelde hem güncel hem de premium markaları hedef tahtasına koyuyor.

VW T-Cross

T serisini giriş modeli olacak

Kamuflaj altında fotoğraflanan yeni model, showroomlara çıkmaya çok yakın hale sahip. Volkswagen mini crossover modeli T-Cross, Alman markanın fiyat odaklı crossover müşterilerine yönelik önemli bir kozu olacak. VW ürün ailesine katkısı her geçen gün artan SUV modellerin de albenisine katkıda bulunacak. VW’nin SUV serisinde (T modelleri) T-Roc, Tiguan, Touareg modellerinin giriş sınıfını temsil edecek.

VW T-Cross

T-Cross modelinde gücü 115 HP’ye kadar uzanan VW’nin yeni 1.0 litrelik turboşarjlı üç silindirli benzinli motoru görev yapacak. DSG çift debriyajlı otomatik şanzıman, daha üst donanımda yer alacak. Standart giriş donanımları 5 ya da 6 ileri manuel şanzımanlarla alınabilecek. VW, müşteriye ek maliyetler getirmesi ve modelin alınabilirliğini zorlaması nedeniyle T-Cross’da 4Motion dört tekerden çekiş sistemi beklenmiyor. Arazi kabiliyeti varmış gibi yüksek ama önden çekişli olacak. Bu noktada T-Cross modelinin Polo’nun yerden yükseltilerek crossover yapılmış basit bir versiyonu olmaması önem kazanıyor.

VW T-Cross

Avrupanın en çok satan modellerinden biri olan Nissan Juke için de önemli rakip yeni model, 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilen T-Cross Breeze konseptini referans alıyor. T-Cross, Polo’dan Passat’a kadar model ailesinin üzerinde geliştirildiği MQB platformunu kullanacak.

VW T-Cross

Juke’dan kısa

Juke modeli uzunluğu 4165 mm iken T-Cross 4107 mm uzunluğa sahip olacak. İleri geri hareket edebilen arka koltuklar sayesinde yolcu diz mesafesi ayarlanabilecek. Konforlu bir yolculuk sağlarken, hareketli arka koltuklar sayesinde bagaj hacmi arttırılabilecek.

T-Cross, Volkswagen için Avrupa, Asya, Çin ve ABD, Güney Amerika’yı içine alan küresel bir model olacak. Sağdan direksiyon versiyonun satışa sunulması ise 2019 yılına kalacak gibi görünüyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.