İşte yeni Corolla Sedan

Toyota yeni Corolla 2019 sedan nihayet Çin’de ortaya çıkıyor. Çin’in Guangzhou kentinde bugün başlayan Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yeni Corolla Sedan’ın dünya prömiyeri gerçekleşiyor.
Toyota kısa bir süre önce Paris Otomobil Fuarı’nda artık Auris yerine Corolla Hatchback olarak adlandırılacak modeli; ve yine Corolla Touring Sports’u tanıtmıştı. Şimdi sırada 12. nesil Toyota Corolla Sedan var.
Böylece yaklaşık 6 ay önce ABD’de kamuflajdan kurtulan Corolla serisinin global versiyonu tamamlanmış olacak. 12. nesil Corolla’nın geliştirilmesi markanın yeni üretim platformu olan TNGA (Toyota New Global Architecture) üzerinde gerçekleşti
Türkiye’de üretilen Corolla sedan bir süredir yenilenmeyi bekliyordu. Corolla Sedanın yenilenme hazırlıklarının son aşamada olduğu, ilk kez Çin’de gösterileceği Paris’te de açıklanmıştı.
Corolla Sedan’ın Toyota hibrit felsefesine uygun olarak bir hibrit versiyonu olacak. Böylece Toyota, Türkiye’de ikinci hibrit aracını üretecek.
Yeni platform, yumuşak sürüş, sürüş konforu, sessizlik ve güvenlik gibi karakterize gelişmiş performanslar sunuyor. Toyota Corolla, beş kıtada toplamda bir milyon kilometre test sürüşünden geçti. Otomobilde standart olarak dijital hız kadranını taşıyan 4,2 inçlik bir gösterge paneli, katlanan büyük bir 7,0 inç ekran var.
Avrupa’da tasarlanan ve geliştirilen Corolla, aynı zamanda markanın hibrit teknolojisine odaklandığının da altını bir kez daha çizdi.
Toyota Corolla, TNGA platformu altında geliştirilen yeni şanzıman seçenekleri ile birlikte gelecek. Hibrit modeller, en yeni hibrit teknolojilerle donatılmış olacak. Hybrid model tüm seride 90’dan fazla ülkede satışta olacak. 
Yeni modellerde en son Toyota Safety Sense gelişmiş güvenlik özellikleri bulunuyor. Bu sayede Corolla, daha güvenli araçların yaygın kullanımına katkıda bulunacak.
Corolla’nın tamamen yeni kabini, yüksek kalitedeki malzemelerle birlikte geniş ve modern bir atmosfer sunuyor.
İlk olarak üretildiği 1966 yılından bugüne 46 milyon adetin üzerinde satış rakamına ulaşan Toyota Corolla, kırılması zor rekorunu korumak üzere yoluna devam ediyor. Bir süreden beri kamuflajlı resimleri ortalıkta dolaşan yeni Toyota Corolla 2019, kamuflajlarından kurtulup ilk kez Mayıs ayı başında ABD’de gün yüzüne çıkmıştı.
Toyota, İngiltere’de ürettiği Corolla Hybrid modellerini ekim ayının başında düzenlenen Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergilemişti. Hatchback ve station gövde tipleriyle sergilenen otomobil sedan karoser için de fikir veriyordu.
Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, yeni Corolla ailesinin kendine has tasarım temasını oluşturuyor. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise, keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde oluşturuldu.
Arka tasarımda da, ön taraftaki dinamik tarz devam ediyor. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin güçlü duruşunun altını çiziyor. Ayrıca Corolla’nın ön ve arka LED farları yeni modelin anında tanınmasını sağlıyor. 
Yeni Corolla, iki farklı motorla satışa sunulacak. Bunlardan en çok dikkat çekeni ÖTV teşviği kapsamı içinde bulunan kendi kendini şarj etme özelliğine sahip 122 HP güce sahip 1.8 litrelik hibrit motor olacak. Hibrit motor, ekonomik kullanım maliyetleriyle birlikte sıra dışı bir şekilde 3.4 lt/100 km gibi düşük yakıt tüketimi sunuyor.
Bununla birlikte sürüş özelliklerine göre günlük kullanımlarda yüzde 50’ye kadar tamamen elektrikli sürüşü de gerçekleştirebiliyor. Sessiz, performanslı ve verimli sürüşüyle hibrit bir otomobilin tüm beklentilerini karşılayan Corolla Hybrid, dışardan şarj gerektirmeden kendi kendini şarj ediyor.
Yeni Corolla’nın ikinci motor seçeneği ise geliştirilmiş 1.6 litre benzinli motor olacak. Altı ileri manuel veya CVT otomatik vites kutusuyla tercih edilebilen 1.6 litre motor; 132 HP güç üretiyor. 1.6 litre Corolla’nın tüketimi ise 100 kilometrede ortalama 5.8 lt. olarak gerçekleşiyor.
TNGA platformunda üretilecek Yeni Corolla’da, en yüksek aktif ve pasif güvenlik sistemleri bulunuyor. Hibrit versiyonlarında standart olarak sunulan Toyota Safety Sense teknolojisi, gündüz ve gece yaya algılama özelliğini içeren Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), otomatik yönlendirme desteğini içeren Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Otomatik Uzun Huzmeli Farlar (AHB) teknolojilerine de sahip.

 

1 Comment
  1. Musa says

    Yıllık 2284 tl taşıt vergisi 1800 motor hibrit coralla sürücüsüne çok gelir neden 1600 yapılmazki

Leave A Reply

Your email address will not be published.