İşte yeni Peugeot 308

308 GTI modeliyle kompakt segmentte ekonomik sporcu reçetesi yazan Peugeot, şimdi bu modelini yeniliyor.

 

Peugeot’nun kompakt segmentindeki 3 ile başlayan ailenin 307 modelinin yerini alan 308 ilk olarak 2009 yılında yollara çıktı.

O yıldan bu yana da dünyada 12 milyon adetten daha fazla satış gerçekleştirdi

Türkiye yollarında da 8 bin adedin üzerinde 3080 dolaşıyor.

Bu rakamla 308 dünyasında Türkiye  15. sırada geliyor.

308’de neler değişti?

Yeni Peugeot 308, markanın yeni ön tasarımını yansıtan ve artık dikey konumlandırılan ön ızgara, yeni çizgilerin yansıdığı ön kaputu ve standart donanıma dahil olan LED gündüz farları ile kompakt hatchback segmentindeki rekabette elini güçlendirdi.

İç mekanı, yeni grafik efektleriyle 3 boyutlu uydu navigasyona ve kolay kullanımlı “kapasitif” dokunmatik ekrana sahip Peugeot i-Cockpit® domine ediyor.

Tüm gelişmiş sürücü destek sistemlerini karoseri altına dahil eden Yeni Peugeot 308’in motor kaputunun altında performansla yakıt ekonomisini aynı potada eriten yüksek verimlilik seviyesine sahip dizel ve benzinli motorlar görev yapıyor.

Makyajlı 308 ile birlikte 8 kademeli EAT8 tam otomatik şanzıman geliyor

Yeni 308, GT ve GTI da dahil 6 donanım paketiyle satılacak

Yeni Peugeot 308 hem hatchback, hem de station wagon gövde seçeneğinde dengeli gövde orantılarıyla dikkat çekerken, her biri etkileyici dış tasarımı içeren Access, Active, Allure, GT Line, GT ve GTi olmak üzere altı farklı donanım seviyesiyle satılacak.
Köşeli ve sert hatlarıyla dinamik bir görünüm sergileyen ön tamponun altını kaplayan üç parça büyük ölçekli hava girişi etkileyici bir görünümün yanı sıra temiz havanın motora ulaşmasını sağlayan üç parça devasa hava giriş ızgaralarıyla aerodinamik açıdan da önemli bir sorumluluk üstleniyor.

Dış kenardaki hava giriş ızgaraları gündüz LED’leriyle sis farlarına ev sahipliği yapıyor. Aslan pençesi tasarımına sahip olan arka stop lambaları gece olduğu kadar gündüz sürüşlerinde de marka aidiyetine vurgu yapıyor.

Yeni 308’deki sürücü destek sistemleri ve mobilite

Yeni Peugeot 308’in sürücü destek sistemi; Aktif Güvenlik Fren Sistemi ve Aktif Şerit Takip Sistemi de dahil olmak üzere 8 adete kadar en son teknolojik destek sistemlerini kapsıyor.

Yeni Peugeot 308 ayrıca kendi kendine fren yaparak aracı durdurabilen (sadece otomatik şanzımanlı versiyonlarda) veya 30 km/s fonksiyonuna sahip olan (sadece manuel şanzımanlı versiyonlarda) hız sabitleme sistemine sahip ilk PSA Grubu otomobili.
180 derece gibi geniş bir açıyla bakış açısını ön panele aktarabilen bir arka kameraya sahip Visiopark ve Park Yardımcısı fonksiyonuyla donatılan yeni Peugeot 308 şehir içi kullanımlardaki dar alana park ve manevra sorununa önemli bir çözüm vaat ediyor.

Makyajlı Peugeot 308

Park Yardımcısı fonksiyonu aracın bulunduğu sokaktaki boş park alanını ölçümlüyor ve aracı boş park yerine yönlendiriyor.

Yeni Peugeot 308’deki i-Cockpit® akıllı telefonun ekranını aracın dokunmatik ekranına yansıtan Mirror Screen özelliği sunuyor. Mirror Screen özelliği Mirrorlink®, Android Auto® ve Apple CarplayTM olmak üzere üç farklı protokolü destekliyor.

Ses komut özelliğine sahip olan ve çok hızlı çalışan 3 boyutlu uydu navigasyon trafik durumunu gerçek zamanlı olarak sürücüye ileten TomTom® Traffic özelliği yoğun kent yaşamındaki trafik stresinin önüne geçme noktasında sürüye yardımcı oluyor.

Yeni motor ve yeni şanzıman

Yeni Peugeot 308 GT’de sunulan BlueHDi 180 S&S dizel motor Japon şanzıman uzmanı Aisin ile birlikte geliştirilen tamamen yeni 8 ileri EAT8 Tam otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. Yeni otomatik şanzıman stop&start özelliğiyle sürüş verimliliğini de destekliyor.

PureTech 130 S & S motordaki yüksek hassasiyetli enjeksiyon kontrolü, yanma verimliliğini arttırırken, egzoz gazı katalizörün ardından benzin partikül filtresinden geçiyor. Yeni 6 ileri vitesli manuel şanzıman yüksek performanslı motorun verimliliğini destekliyor.

Yeni Peugeot 308, PSA Grubu’nun yeni BlueHDi 130 S&S dizel motorunu kullanan ilk modeli.

Sıralı dört silindirli motor da yakıt kullanımı ve egzoz emisyon kontrolü ile destekleniyor. Yanma verimliliği, patentli yanma odası tasarımı ile geliştirilirken, söz konusu sistem 24 saatlik Le Mans yarışlarındaki yoğun rekabet koşulları altında kendini kanıtladı. Mümkün olan en hızlı akışı elde etmek için motora olabildiğince yakın konumlandırılan egzoz gazı arıtma sistemi SCR ile verimlilik destekleniyor.

Yeni Peugeot 308 ve Peugeot 308 SW Fransa’daki Sochaux Fabrikasında üretiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.