İşte yeni Symbol, neler değişiyor, ne zaman gelecek

Renault Symbol, Dacia Logan! Symbol bir dönem Türkiye’de Oyak fabrikalarında üretilen en önemli modellerden biri idi. Dacia Logan 2004 yılında dünya tanıtımı Kapadokya’da yapılan  markanın yeni dönem için çıkış modeli oldu. Bugün sadece Dacia Logan üretiliyor ve Türkiye gibi Renault gücü çok yüksek ülkelerde Symbol olarak satışa sunuluyor. Bir süredir iki model tek bedende diyebiliriz; Şimdi yenilenme zamanı. Tam kamuflajlı test görüntüleri ortaya çıkan yeni Dacia Logan, Renault Symbol 2021 yılında yollarda olacak.

Symbol olarak yola devam edilecek mi? Bunu da bugünden söylemek mümkün değil.

Dacia Logan, 2004 yılında piyasaya çıktı. Uygun fiyatlı kompakt giriş sedan modeli olarak başarılı oldu, 2012’de ise yeni nesille birlikte daha yaygın bir pazarlama ağına hitap etmeye başladı.

Yeni Dacia Logan, Renault Symbol 2021 model olarak muhtemelen yeni Clio platformundan çıkacak. Yani Logan artık daha geniş ve uzun bir karosere kavuşacak. Türkiye’de Symbol olarak satılmaya devam etmesi beklenen yeni Logan bu boyutlarla pazar lideri Fiat Egea için de tehdit olabilir mi?

Kamuflajlı testlerde ortaya çıkan tasarım eski köşeli hatların yerini daha rahat çizilmiş bir otomobilin alacağını gösteriyor. Farlar Megane’da olduğu gibi dikdörtgen LED olacak gibi görünüyor. En azından en üst versiyonlar için… Arka stop kısmı da Dacia için bir ilk.

Dacia veya Renault için giriş sınıfı sedan otomobil üretiminde şu sıralar en zor konulardan biri emisyon standartları. Bir yandan ekonomik olması için güncel cimri motorlar olması gerekiyor ama bir yanda da hızla düşürülmesi beklenen CO2 miktarları. Dacia Sandero ve Logan’dan itibaren hibrit motorlara ihtiyaç duyacak. Bu yüzden Renault Grubu’nun geliştirdiği 1.0 SCe 75 bg hafif hibrit versiyon, 1.5 Blue dCi yeni Logan yeni Symbol için banko görünüyor. Ayrıca bu yıl öne çıkmaya başlayan benzin-LPG motor gelişiminde 101 beygir gücünde 1.0 litrelik bir turbo seçeneği olması da bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz