İşte yeni Volkswagen Arteon

İşte yeni Volkswagen Arteon. Adını sanatın Art’ı ve Çin’deki yeni Volkswagen Phideon modelinin son hecesinden alan Arteon, temmuz ayı sonunda Türkiye yollarına çıkıyor. Dolu Passat‘tan daha dolu olarak tanımlanan yeni VW Arteon, Passat’tan daha büyük bir otomobil.

İleri teknolojiye sahip, 4 kapılı bir fastback sahibi olmak isteyenler için tasarlanan Yeni Arteon akışkan çizgilere sahip dinamik ve zarif dış tasarımının yanı sıra, içeride de geniş bir yolcu alanı sunuyor.

Yeni Arteon’un en dikkat çekici tasarım unsurlarından biri önü. Krom detaylara sahip radyatör ızgarasından başlayarak, ön tekerlek çamurluklarının üzerine yayılan geniş kaput üzerinde devam eden “V” formlu hatlar, yeni Arteon’un daha geniş görünmesini de temin ediyor.
LED farlar ve radyatör ızgarasına entegre LED gündüz sürüş farları standart özellik olarak sunuluyor.

O bir sedan değil, fastback

Yeni Arteon için daha önce Skoda Süperb’de de kullanılan fastback gövde yapısı tercih edilmiş. Fastback tasarım, aracın arka kısmında kendini belli ediyor. Otomobilin arka bölümü, özellikle arka yan çamurluklarda belirgin olan kaslı görünümü ve 20 inçe kadar jantlara ev sahipliği yapan arka çamurluklar tam anlamıyla bir spor otomobil tasarımını ortaya koyuyor.
Bagaj kapağı ve otomobile yandan bakıldığında önden arkaya kadar uzanan omuz çizgisiyle çerçevesiz yan camlar, safkan spor otomobil tasarım ruhunu taşıyan ayrıntılardan.

Yeni Arteon, fonksiyonelliği ve geniş iç hacmiyle ‘gran turismo’ konseptini adeta yeniden yorumluyor. Arka koltuklardaki geniş diz mesafesi, 563 lt ile 1.557 lt arasında değişen bagaj hacmi ise Arteon’un kullanışlılığı hakkında ipuçları veriyor.

Volkswagen ailesinin yeni üyesi Arteon’un iç kısmında da yeni tasarım dilinin öğeleri dikkat çekiyor. Yüksek kalitede malzeme ve işçiliğin öne çıktığı iç kısımda, zengin krom detaylar ve dekoratif öğeler bulunuyor.

Modern bir yapının hakim olduğu yeni Arteon’un içinde kalite hissediliyor.

Modern ve şık kokpit, gösterge ve kontrolleriyle teknik açıdan da son derece etkileyici. Yeni Arteon’un diğer özellikleri arasında, 12,3 inçlik boyutlara sahip Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display”, Kolay Açılır / Kapanır Bagaj Kapağı “Easy open / close”, “Alcantara / Vienna Deri” döşemeye sahip koltuklar, 3 renkli ambiyans aydınlatma, LED stop lambalarında yer alan dinamik arka sinyaller ve progresif direksiyon sistemi yer alıyor.

Yeni Arteon’un boyutları

Yeni Arteon, MQB (Modular Transverse Matrix) modüler platform yönetimi temel alınarak tasarlanmış. Motorun enlemesine yerleşimi sayesinde ön ve arka aks arasında 2.837 mm’lik geniş bir mesafe bulunuyor. 4.862 mm uzunluğundaki fastback modelinin gövde kıvrımları ise kısa ve net. 1.871 mm gövde genişliğine ve 1.450 mm yüksekliğe sahip Arteon, bu ebatlarıyla, üst orta segment otomobil arayan Volkswagenseverler için ideal orana sahip.

2.0 TDI motor hemen, 1.5 TSI benzinli aralıkta

Yeni Arteon, ilk etapta 2,0 TDI SCR 150 PS DSG ve 2,0 TDI SCR 240 PS 4MOTION DSG motor seçenekleri ile lanse edilecek. Özellikle 2,0 TDI SCR 240 PS’lik 4MOTION dizel motor sahip olduğu dört tekerlekten çekiş sistemi, 500 Nm’lik torku ve 6,5 saniyede 0-100 km/s hızlanması ile dikkat çekiyor. 1.5 TSI EVO ACT DSG 150 PS güce sahip motor ise Türkiye’de ilk defa yıl sonuna doğru satışa sunulacak. Yeni 1.5 TSI motor, değişken turbo geometrisi ve Aktif Silindir Yönetimi (ACT) gibi özellikler sayesinde son derece verimli.

Dört yeni interaktif asistan sistemi

Yeni Arteon’da, opsiyonel olarak sunulan dört yenilikçi sürüş asistan sistemi yer alıyor. Çarpışma Hazırlığı ön/arka “Pre-Crash Front / Rear” trafikte ilerlerken arkadan gelen aracın hızını ölçüyor ve herhangi bir risk gördüğünde arka sinyaller ile yaklaşan aracı uyarıyor. Eğer risk hâlâ devam ediyorsa emniyet kemerlerini gererek boşluğunu alıyor ve camlar ile panoramik cam tavanı kapatıyor.

Öngörülü Adaptif Hız Sabitleyici (Predictive ACC) sistemi artık trafik işaretlerini ve navigasyon da yer alan hız sınırlarını da göz önüne alarak sürüş hızını buna göre belirleyebiliyor.

Yeni Gelişmiş Dinamik Viraj Farları otomobilin navigasyon sisteminin GPS ve yol verileri sayesinde, yaklaştığı virajları önceden tespit ederek sürücü daha direksiyonu çevirmeden viraj içini aydınlatıyor.

Kalp krizinde veya uykuya dalarsanız, sağa çekiyor

İkinci nesil Acil Durum Asistanı “Emergency Assist” ise daha da yüksek güvenlik sunuyor ve sürücünün rahatsızlık geçirmesi durumunda yalnızca otomobili sistem sınırları dahilinde yavaşlatmakla kalmıyor, aynı zamanda arkadaki araç trafiğinin izin verdiği ölçüde otomatik olarak en sağ şeride geçmesini ve durmasını sağlıyor.

Ya Elegance, yada R-Line

İki donanım paketiyle satışa çıkan yeni Arteon’un Elegance donanım seviyesinin konfigürasyonu, premium sınıfa has bir donanım ve stil sunarken; R-Line donanım seviyesi ise, sportif tasarım öğelerine sahip.

Türkiye’de ilk olarak Elegance ve R-Line donanım seviyeleri 2.0 TDI motorlar ile satışa sunulacak.

Baz donanım versiyonu ise 1.5 TSI motor ile beraber yıl sonuna doğru showroomlarda yerini alacak. Elegance ve R-Line donanım seviyelerinde standart olarak 19 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar, dinamik viraj farı özelliğine sahip LED “High” ön farlar, dinamik sinyale sahip LED stop lambaları, kolay açılır / kapanır bagaj kapağı, anahtarsız giriş ve çalıştırma, Alcantara/ Vienna döşemeye sahip koltuklar, Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display”, progresif direksiyon ve 3 renkli ambiyans aydınlatma standart olarak sunuluyor.

20 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar, geniş yüzeye sahip panoramik açılır cam tavan, 14 yöne elektrikli olarak ayarlanabilen ön koltuklar ile sürücü koltuğunda masaj özelliği, ısıtmalı direksiyon ve çift renkli nappa deri döşeme diğer opsiyonel donanım seçenekleri arasında.

Yeni Arteon’un 2.0 TDI SCR 150 PS DSG motor seçeneği Elegance donanımında 278 bin TL’den satışa sunulurken, 2.0 TDI SCR 240 PS 4M DSG motor seçeneği ise Elegance ve R-Line donanımlarında 309 bin TL anahtar teslim fiyatıyla alınabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.