İşte yerli otomobil

Türkiye’nin uzun süredir üzerinde konuştuğu, TÜBİTAK bünyesinde gerçekleştirilen çalışmayla ortaya çıkan üç yerli oto prototipi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından gösterildi.

Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası’nda kamuoyuyla paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

 

Anadolu Ajansı tarafından açıklanan bilgilerde Bakan Işık, aracın 2016 yılında her türlü arazi şartında deneneceğini, 30-40 adet üretileceğini ve 2019 yılı sonuna kadar seri üretimine başlanacağı hedefine sahip bulunulduğu yer alıyor.

 

Bakan, açıklamasında “Bir aksilik olmazsa Türkiye’nin istikrar yönünde bir problemi olmazsa projeyi programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında Türk markasını da sunmuş olacağız.” dedi.

 

BU arada sosyal medyada “Milli Cadillac” olarak adlandırılan yeni kamuflajlı otomobil için Amerikan Cadillac BLS modelinden copy paste eleştirileri gelmeye başladı.

Cadillac BLS, batık Saab’ın Avrupa pazarı için geliştirdiği bir model olmuştu. Elektrikli motor konması muhtemel bu aracın platformu için Saab’ın Uzak Doğulu son sahipleriyle anlaşıldığı da tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.