İşten çıkarılanlara yeni teklif

10 Nisan tarihinde yapılacak ihaleye hazırlanan BMC, şimdi de son dönemde işten çıkarılan çalışanlarının tazminatlarını ötelemeye çalışıyor.

Halen 500 civarında çalışanın mesai yaptığı fabrikada, 20 adetlik Kirpi ihracatının ardından, ihale hazırlıkları da devam ediyor. Yönetim, ihalede elini güçlendirmek ve alıcı adaylarına "mümkün olduğunca az iş bırakmak amacıyla", eski takıntıları temizlemeye çalışıyor.

Ama bunu yaparken de işten çıkarılan çalışanlara "duyarlı" davranmadığı iddia ediliyor.

Yönetim adına çalışanlara telefon açılarak, "Gelin. Alacaklarınızı 36 ayda ödemek üzere anlaşalım" teklifi yapılıyor. Bu teklifin  geçtiğimiz yıl işten çıkarılanlarla, emekliliği hak edip, bu nedenle işten ayrılan eski çalışanlara yapıldığı söyleniyor.

Bilindiği gibi Türk Metal Sendikası üyesi BMC çalışanları eylül ve ekim aylarında eski alacaklarını 36 ayda almak üzere sendika yönetimi ile işverenin anlaşmasıyla oluşturulan protokol imzalamışlardı. Protokolü imzalamayan bir kısım çalışansa imzalamaları yönünde yapılan teklifleri reddetmelerinin ardından kasım ayında işten çıkarılmıştı. 

Daha önce işten çıkarılan bir çalışan, yapılan teklifi kabul etmeyeceklerini, bunun haksızlık olduğunu, kendilerinin 2 yıldır mağdur edildiklerini dile getirdi.

Bu arada yeni dönem için mevcut çalışanlarla da yeniden masaya oturulacağı ve ücretler ile haklar konusunda yeni anlaşma yapılacağı belirtiliyor. Bu anlaşma için çalışanlar, hak kayıpları ve düşürülecek ücretlerden söz etmeye başlamışlar.

BMC iscilerinin Taksim yuruyusu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.