Isuzu midibüsün içinde kimler var

Anadolu Isuzu, yurtdışı ihracat pazarlarına yönelik satışları arttırıyor. Son olarak Türkiye’de üretilen Isuzu midibüsler, Gürcistan Belediyesi’ne teslim edilmeye başladı. Toplam değeri 16.9 milyon Euro olan 200 midibüs yılsonuna kadar Tiflis belediyesi ne teslim edilecek. Bu aynı zamanda midibüste bir kalemde Türkiye’den yapılan en yüksek ihracat olacak. Tiflis’te yapılan teslimat töreninde Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan da yer aldı.

Tuncay Özilhan

İlk olarak geçen Ağustos ayında başlayan teslimatlar, Anadolu Isuzu Gürcistan distribütörü GT Group LLC’ye gönderilecek 200 adedi aşkın araçla yılsonuna kadar tamamlanmış olacak.
Anadolu Isuzu, yüzde 70’i bulan iç pazar üretimini son dönemde talep daralması nedeniyle ihracata çevirdi. Rakamlar ihracat tarafında yüzde 60 düzeyine ulaştı. Şirket, dünyanın 42 ülkesine ihracat gerçekleştiriyor. Her bir ihracat pazarında da satış sonrası hizmetleri yürütüyor.

Tuncay Özilhan, eski ünlü futbolcu Milan’da da oynayan Tiflis Belediye Başkanı Kakha Kaladze, Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu, Anadolu Isuzu Genel müdürü Tuğrul Arıkan, Gürcistan Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan

Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, ihracat odaklı büyümelerini sürdüreceklerini belirterek, “Yeni pazarlar hedefliyoruz. Odağımızda Avrupa’nın dışında Orta Doğu, Afrika, Orta Asya ve Güney Amerika var. Bazı pazarlarda üretim gerçekleştirebiliriz. Pazara yakın olmak önemli, örneğin 3 bin aracımızın yollarda dolaştığı Cezayir’i gündemimize alabiliriz.” diyor.

Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, çok geniş ürün gamına sahip olmalarının büyük avantaj olduğunu söylüyor.

Anadolu Isuzu, faaliyete geçtiği 1983’ten bu yana ürettiği 170 bin aracın yüzde 10’unu yurt dışı pazarlara gönderdi. Şirket, 2015’te 29 milyon Euro olan ihracatını, geçen yıl 93 milyon Euro’ya çıkardı. Şirketin bu yıl sonundaki hedefi 110 milyon Euro. 2023 hedefinde ise ihracat tutarını 200 milyon Euro üzerine çıkarmak var.

Leave A Reply

Your email address will not be published.