İtalya, Rus F1 pilotu ile ailesinin malikanesine el koydu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken, Rusya’ya karşı alınan tedbirler kapsamında yapılanlara her gün bir yenisi ekleniyor.

Son yaptırımlardan biri savaş öncesine kadar Formula 1 Haas takımında pilotluk yapan Nikita Mazepin ve babasına ait mülklere el konulması oldu. İtalya’da Sardunya Adası’ndaki tahminen 115 milyon dolar (105 milyon avro) değerindeki 25 odalı malikane İtalyan mali polisi tarafından teslim alındı.

Nikita, Rus oligarkları arasında sayılan babasının kurbanı mı oldu?

Reuters Ajansının haberine göre, İtalyan mali polisi, AB yaptırım listesine dahil edilen Mazepinlere ait Rocky Ram olarak bilinen süper malikaneyi, el koyma operasyonuna dahil etti. Yarış pilotunun babası Dimitri Mazepin, Başkan Vladimir Putin’in en yakın çevresinin üyesi; yani oligarkların biri olarak tanımlanıyor.

Rocky Ram adlı malikane, 2012 yılında bir İtalyan gazete editöründen satın alınmıştı ​​ve 25 odası, düzenlenmiş bahçeleri ve böbrek şeklinde bir yüzme havuzu gibi detaylara sahip.

Nikita-Mazepin-F1-pilotu

Portisco’dan çıkan bir yolun sonundaki bir uçurumun üzerine kuruludur ve Akdeniz’e hakim bir manzaraya sahiptir.

İtalya’da bugüne kadar 900 milyon avroluk Rus oligark mülküne el konmuş durumda.

Şimdiye kadar ele geçirilen en değerli varlık, milyarder Andrey Igorevich Melnichenko’ya ait 530 milyon Euro’luk  süperyat. Bu süper yata Adriyatik’teki Trieste limanında el konulmuştu.

Nikita Mazepin, 2021 sezonu için Amerikalı Formula 1 takımı olan Haas F1 için yarışmak üzere pilot koltuğuna geçmişti. Ukrayna’nın işgalinin ardından Haas, düşük performans gösteren sürücüyü spordaki ikinci sezonunda yarışma şansı vermeden takımdan çıkardı. Mazepin’in babası Haas 1 takımının ana sponsoru Urallikalli şirketinin de sahibi. Yani aslında baba parasıyla F1 pilotluğu yapıyor yorumları bile yapılıyor, Mazepin için.

Nikita-Mazepin-F1-pilotu

İtalyan polisine göre, malikane 2009 yılında kurulan Ferimod Investments adlı Kıbrıs merkezli bir şirkete ait; ancak nihai hak sahibi Mazepin’dir.

İtalyan Mali Polisi sözcüsü konuyla ilgili şunları söyledi: ‘Mevcut Avrupa Birliği yaptırım listesinin bir parçası olan iddiaların doğrulanmasının ardından; Dmitry Mazepin ve oğlu eski Haas Formula 1 sürücüsü Nikita Mazepin’e haciz emri tebliğ edildi.

Milyarder oligark Dmitry, gübre üreticisi olan eski Haas sponsoru Uralkali’nin önemli bir paydaşıydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.