İtalyan Alfa Romeo 110 yıllık kilometre taşlarını anlatıyor

İtalyan FIAT Grubu’nun çatısı altındaki markalardan Alfa Romeo, 110 yıllık bir tarihe sahip. 1910 yılından beri efsane otomobiller üreten İtalyan kırmızısını dünyaya tanıtan marka, sadece İtalya’da üretiliyor.

 

110 yıldır gerek yol gerekse de yarış otomobilleri sınıflarında geliştirdiği efsane otomobilleriyle otomotiv dünyasında önemli izler bırakan marka; yıl boyunca farklı konseptlerde etkinlikler gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Logodaki 110 rakamı ve desenler, Alfa Romeo’nun geçmişten geleceğe uzanan çizgisini hissettirmeyi hedefliyor.

Etkinliklerin ilki, 13-16 Mayıs tarihleri arasında Brescia-Roma-Brescia pistindeki  “Red Arrow” gösterileriyle başlayacak. 24 Haziran tarihinde ise “La Macchina del tempo – Museo Storico Alfa Romeo” (Zaman Makinası – Alfa Romeo Tarihi Müzesi) bir kutlamaya ev sahipliği yapacak.

Müzenin konukları ise Alfa tutkunlarının oluşturduğu kulüpler ve fanlar yani Alfisti’ler olacak. Markanın tarihinde önemli yere sahip Arese’de yer alan müzedeki kutlamada 110 mum üflenecek.

9-12 Temmuz tarihleri arasında ise Goodwood Hız Festivali Tırmanma Yarışları etkinliğinde bir kutlama daha gerçekleşecek.

Alfa Romeo’nun Kilometre Taşları

1910 yılında İtalya’nın Milano şehrinde Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (ALFA-Lombarda Anonim Otomobil Fabrikası) adıyla kurulan Alfa Romeo, aynı sene ilk modeli olan ve 100 km/s’nin üstünde hızlara çıkabilen 24 HP’yi üretim bandından indirdi.

1913 yılında ise aynı model baz alınarak 147 km/s hıza erişebilen yarış otomobili üretildi.

1915 yılında otomobil fabrikasını mühendis Nicola Romeo’nun satın alması ve 1920 yılında Torpedo 20-30 HP modellerinin üretimiyle; ilk Alfa Romeo logosunu taşıyan modeller de çıkmış oldu.

1950 yılına gelindiğinde 1900 modelinin üretimine başlandı.

1954 yılında Giulietta Sprint üretildi.

1958’de ise Giulietta’nın Spider ve Coupe versiyonları da satışa çıktı.

1972 yılında markanın ilk önden çekişli otomobili olan Alfasud banttan indi.

Alfa Romeo’nun 1976’da ürettiği  Alfa 2000 TD ise turbo dizel motora sahip ilk İtalyan otomobili ünvanını aldı.

1981 yılına gelindiğinde Fiat çatısı altına katılan Alfa Romeo, en önemli modelleri arasında bulunan 33 ve 75’i bu dönemlerde satışa sundu.

Tamamı Fiat çatısı altında geliştirilen ilk model olan 164, şirketin Chrysler ile anlaşmasının ardından Kuzey Amerika’da da satışa sunuldu.

2001’de Yılın Otomobili Ödülü’nü Alfa Romeo 147 alırken, markanın diğer kilometre taşları arasında GT, Brera, Spider gibi modeller ön plana çıktı.

2008 yılında Mito ve 2010 yılında Giulietta halen yollardaki güncel modeller.

Motor sporları tarihi de zaferlerle dolu olan Alfa Romeo’nun 1923 yılında ürettiği P1 yarış otomobili, Enzo Ferrari pilotajında önemli başarılar elde etti.

Bir yıl aradan sonra geliştirilen 2.0 litrelik 8 silindirli motora sahip P2 modelinin yarış versiyonları, GP yarışlarının favorisi olarak 1925 yılında ilk dünya şampiyonluğunu kazandı.

1929 yılında ilk 8C modelini tanıtan Alfa Romeo, 1931 yılında aynı modelin 8C 2300 Le Mans ve Monza versiyonlarını tanıttı.

180 HP gücündeki Le Mans, satışa sunulduğu yıl ve 1934 yılında “Le Mans” yarışlarını kazandı. 165 HP gücündeki Monza ise İtalya GP’sinde birinciliğe ulaştı.

Motor sporları tarihindeki önemli etkinliklerden olan Mille Miglia yarışlarında da başarı sergileyen Alfa Romeo; son olarak geçtiğimiz yıl podyumda duble yaptı.

Alfa Romeo, sportif hatchback Giulietta’nın haricinde; lüks orta sınıfta yer alan temsilcisi Giulia ve ilk SUV modeli Stelvio ile tutkunlarıyla buluşmaya devam ediyor.

Alfa Romeo Stelvio QV

Marka aynı zamanda, F1 Dünya Şampiyonası’nda başarı kovalıyor.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.