İtalya’nın en büyük ticari araç fabrikası üretime ara veriyor

İtalya’nın Sevel kentinde bulunan Avrupa’nın en büyük hafif ticari araç üretim tesisi; yedek parça tedariğinde yaşadığı sorunlar nedeniyle üretime bir kaç gün ara vermek zorunda kaldı. Stellantis yetkilisi, Çarşamba’dan Cumartesi’ye kadar motor eksikliği yüzünden üretim yapılmayacağını söyledi. Geçtiğimiz birkaç ay içinde İtalya’nın en büyük ticari araç fabrikası, genellikle çip yokluğu nedeniyle üretimi kısa aralıklarla bir çok kez durdurmuştu.

Siparişlerin dolu olduğu ama “yokluk” nedeniyle talebin karşılanamadığı bir tablo daha. Bir yanda müşteriler araç bekliyor, öte yanda üretim yapılamıyor.

5.300 çalışanı bulunan fabrikada Fiat Ducato, Peugeot Boxer ve Citroen Jumper modelleri üretiliyordu. Tesisin günlük 1.200 adet, yıllık 300.000 adet araç üretim kapasitesi bulunuyor.

İşçi sendikası başkanı Nicola Manzi, 2022 yılbaşından bu yana Sevel’deki çalışmaların parça eksikliği nedeniyle 30 iş gününden fazla durmak zorunda kaldığını bildiriyor.

Stellantis’in İtalya fabrikasındaki üretim molalarının en çok karavan sektörünü etkilemesi bekleniyor.

Karavan bekleyenlere kötü haber

Stellantis’in Sevel’deki en büyük ticari araç fabrikası kısa aralıklarla bir çok kez üretimi durdurmuştu. üretime ara vermesinin özellikle karavan sektörünü etkilemesi bekleniyor. Eylül ayında Düseldorf’ta yapılacak Karavan Fuarı için iyi bir haber değil bu. Çünkü üretimi aksayan 3 araç, karavan sektörünün en çok tercih ettiği modeller arasında üst sıralarda yer alıyor. Her şeyden önce kamp segmentine hakim olan Fiat Ducato eksik ve uzun teslimat süreleri sunuyor.

Stellantis’in yan kuruluşu Opel, birkaç gün önce İspanya’nın Zaragoza kentinde yarı iletken eksikliği nedeniyle üretimi durduracağını duyurmuştu. Opel Crossland ve Citroën C3 Aircross bu moladan etkilenecek araçlar olacak.

Çip krizi devam ediyor

Yarı iletken krizi, yıl sonuna kadar otomotiv sektörünü yavaşlatmaya devam edecek. Automotive News’e konuşan ABD danışmanlık enstitüsü AutoForecast Solutions’daki uzmanlar böyle söylüyor.

Ağustos sonu itibariyle, üretim kayıpları dünya çapında 3,1 milyondan fazla araç olarak gerçekleşti. AutoForecast Solutions, 2022 için toplam 3,9 milyon kayıp araç öngörüyor.

Avrupa için şu anda 1 milyonun biraz üzerinde yarım kalan araçla birlikte; 2022’nin sonuna kadar 1,4 milyon üretilmemiş araç hesaplanıyor.

Önceki İçerikBildiğiniz tüm Skoda modellerini unutun Vision 7S konsepti sahnede!
Sonraki İçerikEşarj ve Stellantis, 43 ilde 200 hızlı şarj ünitesi için anlaştı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz