İttifak verdi elektriği

 

Renault-Nissan ittifakı, elektrikli otomobiller konusundaki iddiasını, ulaştığı ciddi satış rakamıyla güçlendiriyor. İttifak dünya genelinde 200 bin elektrikli otomobil satışına ulaşırken, bu alanda global pazardan da yüzde 58 pay kaptı.

Renault ve Nissan’ın ürettiği elektrik motorlu otomobiller şimdiye kadar 4 milyar kilometre yol kat etti. Bu, dünyanın etrafının 100 bin kez dönülmesi anlamına geliyor. Renault-Nissan elektrik motorlu otomobilleri toplam 200 milyon litre yakıt tasarrufu sağlarken, söz konusu tasarruf miktarı ile 80 adet olimpik yüzme havuzunun doldurulması mümkün. İttifaka ait elektrik motorlu otomobiller aynı zamanda sürüş esnasında etrafa 450 milyon kg karbondioksit yayılmasını engelledi.

 

MACERA LEAF İLE BAŞLADI

 

İttifak, 200 bininci elektrik motorlu otomobilinin satışını, dünyanın ilk seri üretim elektrikli aracı olan Nissan Leaf’in lansmanından dört yıl sonra gerçekleştirdi.  Renault-Nissan bu yıl 66 bin 500 elektrikli araç satışı kaydetti. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışı ifade ediyor. Dünya çapında her 3 elektrik motorlu araçtan yaklaşık 2’si Renault-Nissan tarafından satılıyor.  Nissan Leaf dünyanın en çok satan elektrik motorlu otomobili unvanını taşırken, otomobilin  satışa sunulduğu Aralık 2010’dan beri dünya çapında 148 bin 700 adetlik satışa ulaştı. Nissan, Leaf’e ek olarak hafif ticari e-NV200 modelini de bu yıl içinde satışa sundu. Renault’nun sıfır emisyonlu araç serisi ise Kangoo Z.E. ve Twizy’ye ek olarak ZOE ve Fluence Z.E. sedanı içeriyor. Fluence Z.E. Güney Kore’de Renault Samsung Motor markası olan SM3 Z.E. adı altında satılıyor.     

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.