İzzet Özilhan’a veda

İzzet Ozilhan Veda Anadolu Grubu vefat

Anadolu Grubu'nun iki kurucusundan biri olan İzzet Özilhan, 94 yaşında hayata veda etti. 

Anadolu Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın babası İzzet Özilhan'ın naaşı, Salı günü Batı Ataşehir Cami'nde kılınacak öğle namazının ardından Ümraniye Kocatepe Mezarlığı'na defnedilecek.

1950 yılında Kamil Yazıcı ile birlikte Anadolu Holding AŞ'ye uzanan yola çıkan iş dünyasının önemli ismi İzzet Özilhan, ortakmlığın bugüne gelmesinde de önemli paya sahipti.

Anadolu Grubu'nun kurucuları İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı 1949'da tanışmışlardı.

1940'ların sonlarında tesadüfen yaşanan bu tanışma, Anadolu Grubu'nun temellerinin atılması ve ortaklıkla sonuçlandı. 

Ortaklar işlerini giderek geliştirdiler.

Çekoslovakya'dan Jawa motosiklet ve Skoda modelleri ithalatına yönelerek, işlerini büyüttüler.

Grubun otomotiv şirketi Çelik Motor 1960'ta kuruldu.

Daha sonra Isuzu üretimi için Japonlarla üretim bazlı ortaklık oluşturuldu. 2000'lerde Kİa ve Lada temsilciliğini üstlenen grup, Honda4nın Türkiye'de üretime gelmesinde de en önemli paya sahipti. Daha sonra 2000'li yıllarda bu ortaklık sona ermiş ve Honda Türkiye de bağımsız yabancı sermaye olarak, yoluna devam etti.

Anadolu Grubu, bugün otomotivden gıdaya, enerjiden sağlığa kadar 81 şirketiyle faaliyet gösteriyor. 28 bini aşkın çalışanı bulunan grubun cirosu 12 milyar lira seviyesinde.

İş dünyasının 50 yıldır birbirinden ayrılmayan ikilisi İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı, 2007 yılında aktif iş hayatından çekilmişlerdi.

İzzet Özilhan, Anadolu Grubu'nun Onursal Başkanı'ydı.

 

Anadolu Grubu'ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

 

 

"22 Haziran 2014

 

Anadolu Grubu kurucularından,

Onursal Başkanımız; Sayın İzzet Özilhan, 22 Haziran 2014, Pazar günü vefat etmiştir. 

 

Anadolu Grubu olarak kaybımız büyük, acımız sonsuzdur…

 

Anadolu Grubu ailesinin yeri doldurulamayacak büyüğü

Sayın İzzet Özilhan’ın cenazesi, 24 Haziran 2014, Salı günü Batı Ataşehir Mimar Sinan Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazı sonrasında, Ümraniye Kocatepe mezarlığında bulunan aile kabristanına defnedilecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Anadolu Grubu

 

 

 

HACI İZZET ÖZİLHAN

 

11 Mayıs 1920 tarihinde Kayseri’nin Develi ilçesinde dünyaya gelen Hacı İzzet Özilhan, orta öğrenimi bitirdikten sonra, babasının yanında iş hayatına atıldı. 1937 yılında babasının yanında çalışarak başladığı ticaret hayatını, sonralarda İstanbul’a taşıdı. 

 

Ülkemizin önde gelen sanayicilerinden biri olan Hacı İzzet Özilhan, 1950 yılında, kendisi gibi genç bir işadamı olan Kamil Yazıcı ile ortak olarak ticaret ve sanayi şirketlerini kurmaya başladı.

 

1960’lı yılların sonunda holdingleşme aşamasına gelen gruba, Anadolu insanının girişim gücüne ve başarma azmine olan inancın bir ifadesi olarak Anadolu Grubu adı verildi

 

1979 yılında, ortağı Kamil Yazıcı ile birlikte kurdukları Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, ülkemize 50’nin üzerinde kalıcı eser kazandırdı.

 

Hacı İzzet Özilhan, 1997 yılında 9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Devlet Üstün Hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

 

Hacı İzzet Özilhan 1976-1982 yılları arasında İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüten Hacı İzzet Özilhan’ın, Merhume Hacı Türkan Özilhan ile 61 yıl süren evliliğinden iki çocuğu ve 5 torunu vardır."

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.