İlk elektrikli Range Rover bu yıl tanıtılacak

Dünyayı içine alıp hızla büyüyen elektrikli araç piyasasına Jaguar Land Rover (JLR) gibi “lüks ve büyük” motorlu araç üreticileri de katılıyor. JLR, 15 milyar sterlinlik yatırımla elektrikli araç pazarına entegre olmaya karar verdi. İlk elektrikli Range Rover bu yıl tanıtılacak. Jaguar ise elektrikli bir otomobil markasına dönüşecek.

Türkiye’de Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu Jaguar Land Rover (JLR), elektrikli araçlara geçiş sürecini açıkladı. JLR’ın İngiltere’deki Halewood Fabrikası, kompakt ve tam elektrikli araç üretimine ev sahipliği yapacak.

5 yılda dönüşüm için 15 milyar sterlin yatırım yapacağını açıklayan şirket, Jaguar’ı tam elektrikli bir markaya çevirecek. Land Rover tarafında ise 2030’a kadar tüm modellerinin elektrikli versiyonları üretilecek.

İlk elektrikli Range Rover tanıtımı

Yeni orta boy lüks SUV’ların ilki, Range Rover ailesinden ve tamamen elektrikli bir model olacak. Şirket, ilk tamamen elektrikli modelini 2023 yılının son çeyreğinde tanıtacak. Üretim 2025 yılında İngiltere’de başlayacak. Talep olursa Range Rover ve Range Rover Sport’un içten yanmalı, hibrit ve tamamen elektrikli motor seçenekleri üretilecek.

İlk elektrikli Jaguar 2025’te yola çıkacak

Elektrikli 3 yeni Jaguar modelinin dünya tanıtımı için sona yaklaşıldığını belirten Jaguar Land Rover CEO’su Adrian Mardell, müşteri teslimatlarının 2025 yılında yapılmaya başlanmasını öngördüklerini paylaştı. Batı Midlands’ta üretilecek dört kapılı bir GT olacağı duyurulan yeni Jaguar, önceki elektrikli Jaguar modellerinden daha yüksek güç sunarken 700 km’ye kadar da menzile sahip olacak. Yeni gövde mimarisi JEA üzerine inşa edilecek 4 kapılı GT Jaguar ile ilgili daha fazla ayrıntının bu yılın ilerleyen dönemlerinde açıklanması planlanıyor. 

Yoruma kapalı.