Jaguar’dan beş yılda beş otomobil

 

Jaguar XE 2015

Geçtiğimiz günlerde tanıttığı XE modeliyle spor otomobil pazarına yeni otomobilini tanıtan Jaguar, bununla birlikte önümüzdeki beş yıllık planının ilk adımını atmış oldu.

Audi A4 ve Mercedes C-Class’la yarışacak olan yeni XE’yi; Mercedes, Audi ve BMW’nin diğer otomobilleriyle de rekabet edecek olan dört kardeşi takip edecek. 2015 yılında model ağına yeni F-Type’ı katacak olan İngiltere merkezli lüks üretici aileye ardından Speedster’i katacak.

2016 yılına gelindiğinde Jaguar XF meraklılarıyla buluşacak. Yeni alüminyum şaşisiyle dikkat çekecek olan XF’te dört silindirli motor kullanılacak. Opsiyon olarak dört çeker özelliğin ekleneceğı otomobilde R-S ve GT versiyonları bulunacak.

Jaguar’ın 2017’deki planı ise yeni amiral gemisi olan spor otomobili görücüye çıkarmak. F-Type platformunun kullanılacağı otomobil Bentley Continental GT ile doğrudan rekabet edecek. İsmi henüz netlik kazanmayan ancak XR-Type ve XK isimlerinden biriyle anılması beklenen otomobil yaklaşık olarak 110 bin pound fiyata sahip olacak. Yeni amiral gemisinde V6 motor kullanılacak.

Yıl 2019 olduğunda Jaguar severleri XJ mimarisine sahip yeni dört kişilik oturma kapasiteli coupe otomobil karşılayacak. Yeni otomobil Mercedes S-Class coupe, BMW’nin yeniden canlandırma planlarını yaptığı 8 Serisi ve Audi’nin henüz netlik kazanmayan yeni otomobili A9 ile rekabete girecek. V6 motorun kullanıldığı otomobilde opsiyon olarak 650 beygirgüç üreten V8 GT motor da yer alacak.

Son olarak Jaguar, 2020 yılında AB emisyon kurallarına uygun önden çeker ve dört çeker özelliğinde yeni bir küçük otomobil satışa çıkarmayı planlıyor. Küçük otomobil şimdiden ‘bebek Jaguar’ olarak anılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.