Adada hangi otomobilden kaç adet satıldı? En son rakamlar

Ülkemize uzak bir coğrafyadan bahsediyoruz. Ama orası otomotivin anavatanlarından biri. Toyota, Honda, Mazda, Nissan, Suzuki, Subaru… Bir de Japonya’ya özgü KEI adı verilen küçük kübik otomobiller var.

Herneyse biz konunun özüne dönelim. Japonya’da Şubat ayında 401 bin 377 aracın trafiğe kaldı yapıldı. Kei segmenti haricinde Nissan Note gücünü gösterip, uzun süredir zirveyi bırakmayan dirençli Prius‘un önünde, ada devletinin en çok satan aracı olmaya devam ediyor.

Tokyo caddeleri şubat ayında binlerce yeni otomobille tanıştı.

Japonya piyasası, Şubat ayında yüzde 0.11 küçüldü ve ilk iki aylık döneme bakıldığında yüzde 0.33 artışla istikrarlı bir pazar yapısı gösterdi.

Bu istikrarda herşeye rağmen Toyota’nın, ama özellikle Daihatsu, Suzuki, Mitsubishi ve Mazda’nın katkısını not etmek gerekiyor. Buna karşın Honda, Nissan ve özellikle Subaru için belirgin düşüş söz konusu. Şubat ayında, 9 Japon markası ilk 9 sırayı aldı. Lexus ise Avrupalı rakiplerinin önüne geçti.

En çok satan ilk 10’da yer alan Mazda RF modeliyle sportif kullanıcalır hedefliyor.

Kei modelleri ilk 4 sırayı aldı. Bu küçük modellerin arkasından ikinci dörtlüde Nissan Note, Toyota Prius ve Aqua, sonra Nissan Serena konumlandı. Top10’un tüm modelleri her zamanki gibi hibrit araçlar oldu.

Japonya’nın en çok satan otomobillerinden Nissan Leaf 
Yeni nesil Japon otomobillerinden birinde Toyota’nın logosu var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.