Adada hangi otomobilden kaç adet satıldı? En son rakamlar

Ülkemize uzak bir coğrafyadan bahsediyoruz. Ama orası otomotivin anavatanlarından biri. Toyota, Honda, Mazda, Nissan, Suzuki, Subaru… Bir de Japonya’ya özgü KEI adı verilen küçük kübik otomobiller var.

Herneyse biz konunun özüne dönelim. Japonya’da Şubat ayında 401 bin 377 aracın trafiğe kaldı yapıldı. Kei segmenti haricinde Nissan Note gücünü gösterip, uzun süredir zirveyi bırakmayan dirençli Prius‘un önünde, ada devletinin en çok satan aracı olmaya devam ediyor.

Tokyo caddeleri şubat ayında binlerce yeni otomobille tanıştı.

Japonya piyasası, Şubat ayında yüzde 0.11 küçüldü ve ilk iki aylık döneme bakıldığında yüzde 0.33 artışla istikrarlı bir pazar yapısı gösterdi.

Bu istikrarda herşeye rağmen Toyota’nın, ama özellikle Daihatsu, Suzuki, Mitsubishi ve Mazda’nın katkısını not etmek gerekiyor. Buna karşın Honda, Nissan ve özellikle Subaru için belirgin düşüş söz konusu. Şubat ayında, 9 Japon markası ilk 9 sırayı aldı. Lexus ise Avrupalı rakiplerinin önüne geçti.

En çok satan ilk 10’da yer alan Mazda RF modeliyle sportif kullanıcalır hedefliyor.

Kei modelleri ilk 4 sırayı aldı. Bu küçük modellerin arkasından ikinci dörtlüde Nissan Note, Toyota Prius ve Aqua, sonra Nissan Serena konumlandı. Top10’un tüm modelleri her zamanki gibi hibrit araçlar oldu.

Japonya’nın en çok satan otomobillerinden Nissan Leaf 
Yeni nesil Japon otomobillerinden birinde Toyota’nın logosu var.

Önceki İçerikMayıs’ta yola çıkacak yeni Cayenne’le ilgili tüm özellikler
Sonraki İçerikTek şarjla 100 km gidebilen elektrikli Vespa Türkiye’de
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz