K Belgesi ucuzluyor mu?

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri İsik OSD

 

Son 4 yıldır sürekli küçülen Türkiye hafif ticari araç pazarına 2 bin  TL’lik destek geliyor.

Dün yapılan 40. Otomotiv Sanayii Derneği Genel Kurulu’nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, cari açığı azaltacak, üretimi artıracak çözümün isteklisi olduklarını belirterek, yerli üretim ağırlıklı hafif ticari araç sanayini teşvik için kısa sürede yeni bir açıklamayla sektörü sevindireceklerini söyledi.

 

Bakan Işık, yapılacak teşvikin nasıl olacağı yönündeki sorumuza ise “Vergi indirimi şeklinde olmayacak” cevabı verdi.

Yapılan çalışmanın kesin takvimini vermekten kaçınan Bakan Işık, vergisel desteklerin dışında bir çözüm üzerinde görüş birliğine varmak üzere olduklarını söyledi.

 

K Belgesi ucuzlayacak

Çalışmanın, yılda bir yenilenen 2.250 TL değerindeki K Belgesi’nin kaldırılması ve yollardaki aşırı denetimlerin hafifletilmesi yönünde olacağı belirtiliyor. K Belgesi maliyetinin yeniden eski haline getirilmesi ve bu sayede hafif ticari araç kulanım maliyetinin düşürülmsiyle, bu segment araç satışlarını desteklenmesi görüşü ağırlık kazanıyor.

 

K Belgesi daha önceleri 250 TL karşılığı temin edilebilirken, 3 yıl önce 2.250 TL’ye yükseltilmişti.

 

Bakan Işık, Türkiye’de üretilen yerli hafif ticari araçların cari açığı kapatmada önemli rolü olduğunu, bunun destekleneceğini ve seçimlerden sonra kısa süre içinde sevindirici haberi vereceklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.