Otomobil tercihleri: Kadınlar siyahtan, erkekler beyazdan hoşlanmıyor

Otomobil satış platformu ototrink’in 2017’nin ikinci yarısında ekspertiz merkezlerinde işlem yapan araçlardan derlediği istatistiklere göre, kadınlar en çok siyah, erkekler ise beyaz renk araç satıyor. Peki Türkiye’deki sürücülerin otomobil tercihleri nasıl bir görünüm sergiliyor.

İstatistiklerde vites seçeneği ve yakıt tipine dair de ilginç bilgiler bulunuyor.

Otomobil tercihleri : Erkekler beyaz, kadınlar siyah otomobil istemiyor ve satıyor…

Kadınların yüzde 35’i siyah araba satıyor. Kadınların satmayı en az tercih ettikleri ya da almayı tercih etmedikleri renk ise mavi. Erkeklerin satmayı en çok tercih ettiği renk ise yüzde 40’lık bir oranla beyaz araçlar. Erkeklerin en az satmak istediği rengin lacivert olduğu göze çarpıyor.

Erkekler beyaz oto satıyor, kadınlar siyah. Mavi otomobil alanlar satmıyor.

İlginç: Erkeklerin tercihi otomatik vites

Kadın kullanıcıların verileri dikkate alındığında, manuel ve otomatik şanzımanlı otomobil satışlarında bir dengenin söz konusu olduğu görülüyor. Kadınların yüzde 46’sı düz vitesli araçlarını satmak isterken, yüzde 54’ü ise otomatik araçlarını değiştirmek istemiş.

Erkek otomobil sahiplerine bakıldığında ise durum biraz daha farklı. Erkek otomobil kullanıcılarının yüzde 40’ı manuel şanzımanlı araçlarını satışa çıkarmış. Tabii geri kalan yüzde 60’ı ise otomatik araçlarını elden çıkarmayı tercih etmiş. Kadınların ve erkeklerin düz ve otomatik otomobil tercihleri böyle, yani erkekler düz vites araç alıp, elden çıkarıyorlar.

Dizel ve benzin tercihleri dengede

2017 yılının ikinci yarısını kapsayan araştırmada benzinli ve dizel araçlar arasındaki denge de araştırılmış. Toplanan bilgilere göre kadınların yüzde 58’le en çok benzinli araçlarını sattığı, erkeklerin ise yüzde 52’yle dizel araçlarını sattığı görülüyor. Erkeklerde dizel ve benzinli araç arasında daha dengeli bir dağılım olduğu dikkat çekiyor.

Ekspertiz merkezlerine getirilen araçlardan elde edilen istatistikler, kadın ve erkeklerin araçlarındaki tercihleri de gözler önüne seriyor:

  • Kadınların yüzde 58’inin, Erkeklerin yüzde 48’inin benzinli
  • Kadınların yüzde 42’sinin, Erkeklerin yüzde 52’sinin dizel
  • Kadınların yüzde 46’sının, Erkeklerin yüzde 40’ının manuel
  • Kadınların yüzde 54’ünün, Erkeklerin yüzde 60’ının otomatik
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.