VW dizel skandalı için 30 milyar euro tazminat ödeyecek

Alman otomotiv devi VoLkswagen’in 2015 yılındaki dizelgate skandalından kaynaklanan baş ağrıları bitmek bilmiyor. Almanya ve ABD’de katlandığı cezalara şimdi de Kanada katıldı. 4 yıldır süren soruşturmalar sonuçlandı ve 58 şikayetin sonucunda Volkswagen 200 milyon Kanada dolarına yakın cezaya çarptırıldı. Volkswagen’in, Kanada Çevre Kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle suçlu olduğu belirtildi. Çarşamba günü bir Toronto mahkemesinin verdiği karar, şok etkisi yarattı. Cezanın euro karşılığı 135 milyon euro olarak hesaplandı. Bu durumda VW’nin ödeyeceği dizel skandalı bedeli 30 milyar Avroyu ulaştığı iddia edildi.

Toronto mahkemesi, Volkswagen ile Kanada hükümeti arasında tatlı bir anlaşma yapılıdğın da doğruladı.

Kanadalı savcı Tom Lemon, Alman dev bu anlaşmayı imzalayarak, “şirket hatalarını kabul etti ve eylemleri için tam sorumluluk beyan etti”, dedi. Savcı bu anlaşmadan memnun ve Kanada yasalarına göre cezanın ulaşabileceği maksimum miktarın 265 milyon dolar olabileceğini savundu.

Bu para cezası, Volkswagen’nin 2009 ve 2016 yılları arasında Kanada standartlarını karşılamayan otomobiller satın alan Kanadalıların zararını telafi etmek için; daha önce Kanada’da ödemeyi kabul ettiği yaklaşık 2,4 milyar Kanada dolarına eklenecek.

Bu ceza VW’nin Kanada’daki son cezası olmadı. Aynı gün Alman şirket, bir de Kanada Rekabet Bürosu tarafından; yanlış reklam suçlamasıyla 17,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Aralık ayında Ottawa; otomobil üreticisini 4 yıldan uzun süren bir araştırmanın ardından emisyon standartlarını karşılamayan araçları Kanada’ya bilerek ithal etmekle suçlamıştı.

Hakim Enzo Rondinelli Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Volkswagen’nin yeni para cezasını ödemek için 30 günü var” demeyi ihmal etmedi.

Savcı Tom Lemon, verilen ceza hakkında şunu söyledi: “Kanada’da çevresel bir suç için şimdiye kadar verilen en yüksek para cezasından 26 kat daha fazla”.

Para cezası, soruşturma döneminde Kanada’ya ithal edilen yaklaşık 130 bin Volkswagen, Audi ve Porsche otomobillerinin her biri için 1.450 doları temsil ediyor.

Volkswagen, 2015 yılında milyonlarca otomobili gerçekte olduğundan daha az kirletici hale getiren yazılımlarla donattığını itiraf etmişti.

Dizel skandalının ceza ve tazminatları milyarları aştı

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre “şirketin özellikle ABD’de katlandığı maliyetler 30 milyar avroyu buldu.” Bu arakam para cezalarını ve tazminatları kapsıyor. Alman dev, 2020 ocak ayında Almanya’da yüzbinlerce Volkswagen kullanıcısının açmaya hazırlandığı davalar için de görümeler yapıyor.

En son Eylül ayında Volkswagen, Avustralyalı VW sürücülerine 127 milyon Avustralya doları (79 milyon avro) ödemeyi kabul etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.