Karsan Megane üretiminde 3. vardiyaya geçiyor

Oyak Renault’nun geleneksel otomobili Megane Sedan üretimi Karsan tesislerinde artarak devam edecek. 2022 yılındaki anlaşmanın ilk ürünleri Renault’ya teslim edildi. 2023 planı ise 35 bin adetten 48 bin adete yükseldi. Karsan CEO’su Okan Baş tarafından açıklanan revizyon başladı.

Karsan, Renault için fason olarak Megane Sedan üretimi için 1000 yeni çalışanı işe başlattı. Üretim 2022 son çeyreğinde başladı ve ilk 5.312 adet Megane teslim edildi. 2023 teslimatlarının 48 bin adete yükselmesi Karsan için 3. vardiyanın kapısını açtı. Baş, “Bunun için hazırlık yapıyoruz.3. vardiyaya çıkacağız. Yeni çalışanları işe alıp, eğiteceğiz” dedi.

Karsan-Renault Megane Sedan-üretecek
Renault Megane Sedan üretimi Karsan Bursa tesislerinde başladı.

Megane talebindeki artış sürpriz değil

Karsan ile Renault arasınaki anlaşma 55 bin adetlik üretim üzerine imzalandı. Yılbaşında bu adetin 35 bininin 2023 yılında karşılanması üzerine anlaşılmıştı. Nisan ayına gelindiğinde ise Renault bu talebini 48 bin adete yükseltti. Karsan, bu yıl 48 bin adetlik talebi karşılayacak çalışmaları başlattı. 2022 yılında Megane Sedan hatları Oyak Renault’dan Karsan’a tayındı. 2 vardiya yerine 3. vardiyaya geçince, dışarıdan yeni çalışanlar işe alınacak.Eğitim verilecek. Bu bir süreç.

Megane parçalarını Renault tedarik ediyor

Üretilecek araçların parça tedariğinde sorumluluk Renault tarafında. Baş, “Renault tüm parçaları alıyor, bize gönderiyor. Biz sadece aracı transforme edip, bitmiş ürün haline getirip Renault’ya veriyoruz. Anlaşmamız bu yönde” bilgisini verdi.

Karsan, 2 bin çalışanı ile 2022 rakamlarını ikiye katlayacak çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa’da elektrikli toplu taşıma şirketleri içinde ilk 5 içine girmiş durumda. ABD ve Kanada pazarlarında büyüyor. Son olarak Japonya’ya e-Jest modeli ihracatı için anlaştı.

Karsan e-Jest Japonya vizesi aldı
Direksiyon sağa alınıyor, e-Jest Japonya’ya gidiyor

Karsan e-Jest ile Japonya pazarına giriyor

Bugüne kadar soldan direksiyonlu araç üreten Karsan, direksiyonu sağa kırıyor. Bunun nedeni de Japonya’dan gelen e-Jest talebi.

Karsan, e-JEST ile Japonya pazarına giriyor. Konuyla ilgi bilgi veren şirket CEO’su Okan Baş “Avrupa markaları için Japonya pazarına girmek kolay değil. 3 senede 300 adetlik Japonya’da satış hedefliyoruz. Altech bayilerini kapsayacak şekilde anlaşma yaptık. Lansmanını da 2023 sonunda yapacağız. Japonya sağdan direksiyonludur. Bu, sağdan direksiyonlu pazarlara da girişe başladık demektir. İlki Japonya olacak, İngiltere olacak, Endonezya ile çalışmalarımız devam ediyor.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.