Yeni Karsan yeni Jest+ ile BAŞrolde

Türkiye’nin yüzde 100 yerli otomotiv üreticisi Karsan, gözünü ABD ve Avrupa’ya çevirdi.
İnan Kıraç’ın başkanlığındaki 50 yıllık şirketin ilk hedefi Avrupa’da 300 adetlik Karsan Jest, Atak ve Star modellerinden oluşan bir filoyla otobüs ve minibüs satışı yakalamak.
Fransa, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde tanıtım ve satış atağına başlayan Karsan, 10 ay önce TOFAŞ’tan gelen yeni CEO’su Okan Baş ile adeta yeniden doğuyor.
TOFAŞ’tan Karsan’a 10 ay önce geçen Okan Baş, yeni Jest+ lansmanının da mimarı.

10 aydır Okan Baş yönetiyor

Göreve geldiği 10 aylık süreçte ilk kez basınla buluşan Baş, şirketin yeni döneminde esas olarak kendi markasıyla büyüme ve organizasyonda yalınlaşmaya yöneldiklerini açıkladı.
Karsan’ın üretim ve pazarlama olarak iki ayrı yapıda yürüyen faaliyetlerini tek şirket çatısı altında topladıklarını belirten Baş, “Müdürler seviyesinde yalınlaşmaya gittik. Yüzde 22 oranında müdür azalttık” dedi.

Elektrikli Jest Madrid Belediye İhalesine hazırlanıyor

Değişim sadece bunlarla sınırlı kalmadı ve kalmayacak da. Geleceğe yönelik vizyoner adımlar atmak üzere Karsan’ın elektrikli araçlara yönelmesine hız verdik. Bu kapsamda Jest’in elektrikli versiyonunu ilk kez Hannover Fuarı’nda sergiledik. Geçtiğimiz ay ise yine Karsan’ın Avrupa’ya açılım hedefleri doğrultusunda Madrid Belediyesi’nde elektrikli aracımızı gösterdik. Bu noktada Madrid Belediyesi, şehrin en yoğun ve turistik bölgesinde kullanmak üzere 18 adet araç ihalesi açacak. Biz de elektrikli Jest’i, Madrid’in tarihi sokaklarında göstermek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu noktada Madrid Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ilk test sürüşleri oldukça olumlu geçti. Bizler onların beklentilerinin fazlasını karşıladık. Madrid’de ihaleye giren araçlardan 12 saatlik bir performans bekliyorlardı. Bu sürekli sürüş değil, kendi parkurlarında 12 saatlik bir performans bekliyorlardı. Biz Karsan olarak, Türkiye’de ürettiğimiz yerli elektrikli Jest’le onlara 18 saatlik bir performans verdik. Yani diğer rakiplerimizin yüzde 35 üzerine çıktık. Verimlilik, menzil ve tırmanma gücünde rakiplerimizin ilerisindeyiz. Madrid’den güzel sonuçlar bekliyoruz.

Hedefi 3 yılda 900 elektrikli otobüs üretmek

Bu süreçte elektrikli araç üretimi tarafında bir de işbirliğine imza attık. Bozankaya’nın  3 yıldan uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucu, üretim bandından 2014 tarihinde indirdiği ve batarya yönetim sistemini patentle tescillediği  elektrikli otobüsünün üretimi, Karsan’ın Bursa tesislerinde yapılacak. Karsan’ın modern, esnek ve yüksek kalite standartlarında hizmet veren üretim tesisinde, 2017’nin sonundan itibaren 3 yıl süreyle 900 adet elektrikli otobüsün üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

180 binlik ABD Posta Servisi’ne 6 prototip yola çıkıyor

ABD Posta Servisi’nin “Yeni Nesil Posta Dağıtım Aracı” sürecine ilişkin sunduğumuz teklif ihale mercii tarafından kabul edildi. Bu kapsamda ihale mercii tarafından şirketimize 6 adet prototip siparişi verildi. Biz 2017 yılının son çeyreğinde 6 adet aracın prototipini buraya teslim edeceğiz. Bu noktada bir önemli gelişme daha var. İhaleye giren şirketlerden birisi çekildi ve toplamda 5 adet firma kaldı. Biz Karsan olarak bu ihalede şansımızı azımsanmayacak kadar çok görüyoruz. Proje kapsamında 10 yılda 180 bin adede yakın araç alınacak. Şu anda hedefimiz prototipi en iyi şekilde hazırlamak ve dilediğimiz sonucu almak. Lojistik hareketlerinin hızlandığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu nedenle bu tür özel araçlara önemli bir talep var. Teknolojinin hayatımızın her alanında olduğu bu dönemde, hızlı ve verimli taşıma büyük bir potansiyele sahip. Karsan olarak bu araca sahip olmamız çok önemli bir değer.

Karsan’da yeni dönemin kilometre taşları

– İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin elektrikli otobüs ihalesini kazanan Bozankaya’nın elektrikli otobüslerini üretecek. Yılda 300 adet üretim yapacak.
– Hyundai için hafif ticari araç üretimi devam edecek.
– Yeni Jest + ile Türkiye pazarında 1000 adetlik satış hedefleniyor. İlk gösterimde 300 önsipariş aldı.
– Eylül ayına kadar Amerikan Posta İdaresi’nin 180 bin araçlık elektrikli araç ihalesinde şart koşulan 5 adetlik prototip araçları bitirip, gönderecek. Araçlar 5 rakip firmanın araçlarıyla birlikte 6 ay test edilecek.
– Madrit Belediyesi’nin elektrikli araç ihalesine katıldı. Rimini ve Technobus firmalarıyla rekabette. 18 adet özel elektrikli toplu taşıma aracı üretip, Madrit’e gönderecekler. İhalenin sonucu için bu yılın sonuna kadar beklenecek.
– İstanbul, İzmir ve Elazığ belediyelerinin elektrikli toplu taıma aracı ihaleleri yapılıyor. onlara katılınacak.
– 2016 yılında 100 milyon dolar olan ihracat artırılacak. 300 adetlik ek ihracat yapılacak.
– Türkiye’de oyun alanını genişletecek. Euro6 normlarını karşılayan yeni Jest+ ile Avrupa’da bayilikler verecek.
– 15 milyon liralık yatırımla ortaya çıkan Jest+’ı lanse etti.

İşte yeni Karsan Jest+ ve özellikleri, fiyatı

Karsan, ürün yelpazesinin amiral gemisi konumundaki Jest’i yeniledi.
“Kaptanımız Sensin” sloganıyla Türkiye’de ilk kez Mayıs ayı başında üretimine başlanan Jest+, yenilenen yürüyen aksamı ve turbo beslemeli dizel motorunun yanı sıra yenilenen görünümü ve yakıt ekonomisiyle iddialı.

2 yıl/sınırsız km garantisi sunarak iddiasını ortaya koyan Jest+, 130 bin TL’den başlayan fiyatlarla ve 300 adetlik ön siparişle yola çıktı

Tamamen yeni bir model olarak şehir içi toplu ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan Jest’i ilk kez 2013 yılında görücüye çıkaran Karsan, 4 yıl aradan sonra aracı yeniledi.

Yeni Karsan Jest+, yerini aldığı Jest modelinin başarılı özelliklerini korurken, detaylarda geliştirilmiş özellikleriyle ön plana çıkıyor.
4 yılda 5000 adeti aşan bir üretim ve satış miktarını yakalayan Jest, aynı zamanda engelli erişimine uygun bir minibüs.

Siyah zeminli far grubu fabrikasyon oldu

Birçok kaptanın Jest’e uyguladığı siyah zeminli far grubu ve radyatör ızgarası, Karsan Jest+’ya fabrika üretiminden itibaren adapte edilirken, yeni LED gündüz farları modern görünüme katkıda bulunuyor.Geçtiğimiz yıl devreye alınan yeni şanzıman sistemi sayesinde tırmanma kabiliyeti yüzde 15 artırılan Jest+’nın, Euro 5 normlarını karşılayan FPT motoru, kaptanların cebini korumaya devam ediyor.

Yeni geliştirilen arka aks sayesinde, aks taşıma kapasitesi 2300 kg’den 2500 kg’ye çıkarılan Jest+’nın arka bölümünde artık bağımsız süspansiyon sistemine yer veriliyor.
Viraj denge kolları sayesinde virajlarda gövde salınımı düşürülerek yol tutuşu artırılan Jest+, İngiltere’de 500 bin km’lik ağır yol şartları testinden başarıyla ayrılmasıyla da ön plana çıkıyor.
Öte yandan Hexagon tarafından da Karsan Jest+’nın arka aks sistemi, 3 milyon kilometre testini de başarıyla tamamladı.

Jest’in kapıları da revize edildi

Bununla beraber, Karsan Jest+ ile kapı sistemi revize edildi ve daha dayanıklı ve daha geniş bir sistem kullanılmış. Ayrıca yeni otobüs tipi engelli rampası sayesinde engelli, çocuk ve yaşlı yolcuların iniş-binişleri önemli ölçüde kolaylaştırıldı.

İç mekanda daha dayanıklı sünger yapısına ve yeni kumaş desenlerine sahip koltuklara yer verilirken, sürücünün arkasındaki koltuklar da artık aracın ön bölümüne bakıyor.

Servis edilebilirliğin kolaylaşması için akü de koltuk altından bagaja alınırken, ikinci akü opsiyonel olarak sunulacak.

Dileyen müşteriler sürücü kliması, ısıtmalı ön cam ve ilave ön ısıtıcıyı da ekstra olarak satın alabilecek.

130 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan yeni Karsan Jest+, 2 yıl ya da sınırsız kilometre garantisiyle de kaptanların yüzünü güldürecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.