Karsan’dan J10 üretimine ikinci imza

Karsan, Türkiye'de üretimine son verdiği J10 minibüs modelinin üretimi için yeni yatırım ve yeni irket konusunda bir etap daha katettiğini açıkladı.

Bursa'da faaliyet gösteren Türk şirket ile Çinli Wuhan Zhong Yuan Bang Tai Investment Holding Co. Ltd. Şirketi arasında mayıs ayı ortasında imzalanan ortaklık anlaşması için ön çalışma anlaşmasında ikinci adımın geçen cuma günü atıldığı anlaşıldı.

Türk ve Çin şirketleri ön anlaşmasını imzaadıkları "J10 hattının da kullanılacağı J10 aracının ve diğer Karsan ürünlerinin Çin'de üretimi için yeni bir şirket kurulması amacıyla bir ortaklık ("joint venture") oluşturulması için, geçen cuma Ek Protokol 4'ü imzaladılar.

Buna göre ilk anlaşmada da dile getirildiği belirtilen Çin'de kurulacak yeni şirkete, Karsan'ın yüzde 35 hisse ile katılması, 62 Milyon Euro tutarındaki kuruluş sermayesinin yüzde 28,8'inin J10 aracının üretim hattının ve sair detayların satışından elde edilecek 18 Milyon Euro'dan karşılanmasını ve geri kalan 3,8 Milyon Euro sermayenin ayrıca ödenmesini kapsıyor.

Böylece Karsan, Çin'de ortak olacağı yeni şirkete J10 hattını vererek, önemli bir altyapı sağlamış olacak.

İmzalanan Ek Protokol ile taraflarca konuyla ilgili yürütülecek planlama, yatırım ve üretim hazırlık çalışmaları detaylandırıldı.

Ek protokolde varılan mutabakata göre 15 Ekim 2014 tarihine kadar ortaklık ("joint venture") anlaşmasının imzalanması, 1 Ocak 2016 tarihinde deneme üretimine başlanması ve 1 Mart 2016 tarihinde ise seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

İlk yıl, yaklaşık 10 bin adet J10 üretilmesi planlanmakta, bu üretimin ilerleyen günlerde 20,000 adedin üzerine çıkması öngörülmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.