Karsan’ın Boschetti ısrarı

Karsan Giancarlo Boschetti

 

Karsan, önümüzdeki günlerde yap;ılacak genel kurulda, ortakların onayına 10 yılda 6 yıldır yönetim kurulu üyeliği yapan deneyimli isimden vazgeçemiyor.

Şirketten yapılan açıklamada, Boschetti gibi otomotiv sektöründe çok deneyimli bir ismin yerinin doldurulamayacağı ve bu nedenle Kurumsal Yönetim Tebliği'ne uymasa da istisnadan yararlanarak, 7. yılda da onunla yönetime devam etmek istediğini bildirdi.

5 Haziran tarihinde yapılan son yönetim kurulu toplantısında Nadir Özşahin ve Giancarlo Boschetti'nin bağımsız yönetim kurulu üyeleri olarak genel kurulda aday gösterilmeleri kararı alındı.

Fakat bu karar, Boschetti'nin 6 yıldır bu görevde olması nedeniyle Kurumsal Yönetim Tebliği'ne aykırılık içeriyor.

Karsan, bunu bildiğini ama böyle bir yöneticinin otomotivde zor bulunur olacağı için bir yıllık görev süresi uzatması istediğini açıkladı.

Şirket, Kurumsal Yönetim İlkelerinin Uygulanmasındaki İstisnalar başlıklı maddenin 5. fıkrası kapsamında bu ismin ele alınmasını ve Boschetti'nin görev süresinin 1 yıl uzatılmasını istiyor.

 

Şİrketten yapılan açıklamada Boschetti şöyle tanımlandı:

"Kritere uyulmamasının gerekçesi, özetle, uluslararası birçok otomotiv şirketinde üst düzey yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yapmış olan bağımsız Yönetim Kurulu üye adayımız Giancarlo BOSCHETTI'nin uluslararası otomotiv sektörünün yanısıra Türkiye otomotiv sektörüne hakim olması, Şirketimizin, ana faaliyet alanının; kendi adının yanısıra çeşitli uluslararası otomotiv firmalarına motorlu araç üretimi, ithalatı ve ihracatı olması dikkate alındığında, uluslararası tanınırlık, mesleğine hakimiyeti ve saygınlığı olan, konuları objektif değerlendirebilecek bir kişinin Şirketimizde bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapması büyük önem taşıması, Şirketimizin "sınırsız ulaştırma vizyonu" çerçevesinde kendi markasını oluşturma hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir rol oynayacağının düşünülmesi ve böyle bir tecrübeye sahip bir Yönetim Kurulu üyesinin yerine aynı nitelikteki bir başka bağımsız üyenin bulunmasının zaman alacak olmasıdır."

Önceki İçerikRenault Trucks’dan yeni kamyon
Sonraki İçerikDacia faizleri sıfırladı
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz