Kia apostroftan kurtuluyor

Koreli otomobil üreticisi KIA, Cenevre’de kompakt sınıf temsilcisi yeni nesil Ceed’i sergilerken ve ürün gamının ikinci gövde tipi olan Ceed Sportswagon’un dünya tanıtımını gerçekleştiriyor. Marka ayrıca yeni motorlar ve teknolojilerle yollara çıkmaya hazırlanan makyajlı Optima ailesini ve B segmenti temsilcisi Rio’nun GT Line versiyonunu fuara taşıdı.

KIA, Ceed’in yeni nesli ile birlikte ismini de değiştiriyor. Önceki nesilde cee’d olarak pazarlanan model, yeni nesil ile birlikte (isimde yer alan apostrofu da atarak) Ceed olarak yoluna devam ediyor.

Avrupalı kullanıcıların beklentilerine uygun olarak yine Avrupa’da geliştirilen üçüncü nesil Ceed, KIA’nın yeni ‘K2’ platformu üzerinde, daha geniş (20mm) ve daha alçak (23mm) sportif bir tasarıma kavuştu.

Yeni platform sayesinde daha ferah bir yaşam alanına sahip olan yeni Ceed, aynı zamanda 395 litre (Ceed Sportswagon 600 litre) ile kendi segmentinde son derece geniş bir bagaj hacmini kullanıma sunuyor.

Ceed ve Ceed Sportswagon, 2. seviye otonom sürüş özelliği olan Şerit Takip Sistemi ile donatılan ilk KIA modeli olarak öne çıkarken; Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS), sürüş güvenliğini sağlama noktasında sürücüyü destekliyor.

Ceed’de; Uzun Far Yardımcısı, Sürücü Yorgunluk Sistemi, Şerit Takip Yardımcısı (LKA) ve Önden Çarpışma Uyarı Sistemi standart olarak sunuluyor. Ceed, 5, 7 veya 8 inç büyüklüğünde dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi ile keyifli sürüş deneyimleri yaşatmaya hazırlanıyor.

 

Haziran’da Türkiye yollarına çıkacak

Yeni 1,4 litre hacimli T-GDi turbo benzinli ve yeni ‘U3’ kodlu 1,6 litre hacimli turbo dizel de dahil yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlar, yakıt ekonomisi ve performansı bir arada sunuyor. 1,0 litre T-GDi motor 120 HP güç üretirken, 1,6 litre GDI motorun yerini alan 1,4 litre T-GDi motor 140 HP’lik gücü ile şaşırtıyor.

Mayıs 2018’de KIA’nın Slovakya’daki fabrikasında üretimine başlanacak olan yeni Ceed, 2018 yılının ikinci çeyreğinin sonundan itibaren, yeni Ceed Sportswagon ise 2018 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak. Yeni Ceed’in Türkiye’de Haziran ayında satışa sunulması planlanıyor.

1.6 litrelik motorlar Optima’ya can katacak

Markanın D sınıfı sedan modeli Optima’da devreye alınan yeni ‘U3’ kodlu 1,6 litre hacimli turbo dizel motor, 1,7 litre hacimli turbo dizelin yerini alıyor ve yeni motor 136 HP güç üretiyor. Optima’da ilk kez 180 HP gücündeki 1,6 litre hacimli T-GDİ turbo benzinli motor kullanıma sunuluyor.

Bu motor, direksiyon üzerinden manuel olarak vites değiştirme özelliğine sahip olan 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Bunun dışında Optima’da ayrıca 2,0 litre hacimli 163 HP gücünde bir motor seçeneği daha bulunuyor. 3. motor seçeneği ise Optima GT’de karşımıza çıkıyor.

Optima GT’de görev alan 2,0 litre hacimli T-GDi turbo benzinli motor 245 HP güç üretiyor. KIA Optima ve Optima Sportswagon Türkiye’de Ağustos ayından itibaren satın alınabilecek.

Rio’ya sportiflik geliyor

KIA, satışa sunulduğu 2017’nin ilk çeyreğinden bu yana Avrupa genelinde 54.000 adet satan Rio’nun yeni GT Line versiyonunu ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarıyor.

Markanın B sınıfındaki dinamik temsilcisi Rio; Sportage, Picanto ve Sorento modellerinden sonra GT Line versiyonuna kavuşan ailenin son üyesi oluyor. Diğer GT Line versiyonları gibi Rio GT Line da orijinal Ceed GT ve Optima GT’den esintileri bünyesinde barındırıyor.

Rio’nun yeni GT Line versiyonunda, 17 inçlik GT Line alaşım jantlarla birlikte sportif detaylara sahip bir tasarım göze çarpıyor. 7 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekrana sahip bilgi ve eğlence sistemiyle Yeni Rio GT Line, yolculukları keyfe dönüştürüyor.

Rio GT Line versiyonunun motor kaputunun altında direkt enjeksiyonlu ve turbo beslemeli 1,0 litre hacimli T-GDi turbo benzinli motor görev yapıyor. Motorun 100 HP ve 120 HP olmak üzere iki farklı güç versiyonu bulunuyor.

Yeni Rio GT Line, Avrupa genelinde 2018 yılının ilk çeyreğinin sonundan itibaren satışa sunulacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.