Kia Niro Hibrit, fişe takıp 900 km gidecek

 

Dizelden elektriklilere dönüşümde Kia’nın yeni bir oyuncusu daha sahaya girdi. Kia, 2017 yılında avrupa’da ve Türkiye’de satışa çıkardığı hibrit aracı Niro’nun şimdi de Plug-in yani fişe takılarak şarj edilebilen yeni teknolojilisini de gösterdi.

2017 LA Auto Show’da tanıştığımız yeni Kia Niro Plug-in Hybrid, Koreli otomobil üreticisinin sahip olduğu üçüncü plug-in model oldu. Niro Hibrit’in yeni versiyonu 40 kilometrelik bir elektrikli menzile sahip. Totalde sürüş menzili ise teorik olarak 900 km.

Yeni otomobil, Kia Motors Ecodinamics alt markası üretimi olarak yollarla buluşacak.

Niro Plug-in Hybrid, var olan Niro, Optima Hybrid, Optima PHEV ve Soul EV modellerinden oluşan çevreci Kia model ailesine katılıyor.

Yeni Kia Hybrid Plug-in, standart Niro Hybrid ile kıyaslandığında, gözle görülür farklara sahip. Yeni model ön kısmındaki küçük değişikliklerin yanında, hybrid mavisi dış detaylar ve LED far gibi yeniliklere sahip.

Niro PHEV’e güç veren 1.6 litrelik 4 silindirli motor, 60 beygir gücündeki elektrikli motor ve 8.9 kWhlık lityum polimer bataryalarla takviye ediliyor. Kia’ya göre, 240 volt Level 2 bir şarj cihazı ile bataryalar 2.5 saat gibi bir sürede tamamen şarj olabiliyor. Standart Level 1 şarj cihazı ile ise tam dolum yapmak 9 saat veya buna yakın bir süreyi buluyor.

Otomobilde, kör nokta uyarı sistemi, şerit değiştirme asistanı, ön ve arka park sensörleri gibi teknolojik donanımlar kendine yer buluyor. Ayrıca standart olarak, Otonom Acil Durum Frenleme sistemi, Akıllı Yolculuk Kontrolü, Çarpışma Uyarısı ve Şerit Sabitleyici sistemler de bulunuyor.

Kia Motors Amerika Başkanı Orth Hedrick, Niro Plug-in’in, 2020’ye kadar alternatif yakıtlı otomobil üretimini arttırma yolunda heyecan verici bir adım olduğunu söylüyor. Ayrıca, Niro Hybrid’in merak uyandıran çok yönlülüğü ve ilgi çekici iç dizaynı ile yetinmeyip daha fazla EcoDinamics teknolojisi ve sadece elektrik gücü ile sürüş deneyimi yaşamak isteyen alıcılar için, Niro Plug-in Hybrid’in biçilmiş kaftan olduğunu belirtiyor.

Türkiye’ye gelecek

Kia Türkiye distribütörü Çelik Motor, 2018 planlarında fişli Kia Niro Hybrid ithalatını düşünüyor. HAlen Kia Hibrit satışı yürüten Çelik Motor, bu modelinin benzerlerinden daha güçlü ve kaliteli olduğunu belirtiyor.

Nazlı Mirasoğlu

Kia Niro Hibrit’i biz de test ettik

Kia Niro, Hibrit otomobilde güçlü yeni seçenek

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.