Kia’nın iki modeline EuroNCAP’ten 5 yıldız

Tasarım, performans, teknoloji ve yakıtta cimrilik üzerine odaklanan yeni dönem otomotiv rekabetinde bir önemli özellik ise EuroNCAP notları olarak belirginleşiyor. Giderek daha çok tüketici tarafından önemsenen EURO NCAP notları markaların karnelerinde pekiyi ile dolmaya başladı. Son olarak Avrupa’nın bağımsız güvenlik testleri kuruluşu Euro NCAP testlerinden 5 yıldız alan iki model Kia’dan geldi. Kia Stinger ve Stonic modelleri güvenlik testlerini en yüksek puanlarla geçmeyi başardı.

5 yıldızlı Kia Stonic eylül 2018’de Türkiye’ye gelecek.

“Elektronik Stabilite Kontrolü” ve “Araç Denge Yönetimi” donanımlarını standart olarak sunan Stinger ve Stonic’in EuroNCAP’ten aldığı 5 yıldız, KIA’nın ileri güvenlik teknolojileri konusunda geldiği noktaya vurgu olarak değerlendiriliyor.


Testlerde Stinger’ın tüm versiyonları (benzinli, dizel, dört tekerlekten çekişli veya arkadan itişli) ile beraber, opsiyonel olarak Aktif Güvenlik Teknolojileriyle donatıldığı belirtiliyor.

Kia Stinger’ın güvenlik puanları

Stinger,  EuroNCAP testlerinde yetişkin korunmasında yüzde 93, çocuk yolcu korunmasında yüzde 81, yaya korumasında yüzde 78 ve “Güvenlik Yardımcısı” kategorisinde yüzde 82 ile derecelendirildi.

Kia Stonic’in EuroNCAP notları

KIA’nın “Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri” ile donatılan Stonic versiyonları ise; yetişkin korunmasında yüzde 93, çocuk yolcu korunmasında yüzde 84, yaya korumasında yüzde 71 ve ‘Güvenlik Yardımcısı’ kategorisinde yüzde 59 ile derecelendirildi.

Gelişmiş yüksek dayanımlı çelik gövde, Stonic’te 6 ve Stinger’da 7 adet bulunan standart hava yastıkları, kapsamlı pasif ve ileri teknoloji ürünü aktif güvenlik özellikleri kaydedilen skorda etkili oldu.

EuroNCAP testlerinde her iki modelde de yolcu kabini çarpışma anında formunu korurken, her bir koltuk farklı uzunlukta yolcular için yüksek güvenlik seviyesi sundu. Özellikle Stinger modeli yolcularına üstün boyun zedelenmesi koruması sağlarken, aktif katlanan motor kaputu sayesinde üstün yaya koruması da sunuyor. Hem Stinger hem de Stonic’te yer alan “Otonom Acil Durum Freni”, “Güvenlik Yardımcısı” kategorisindeki testlerde tüm çarpışmaları önlemeye yardımcı oldu.

Kia ADAS Sistemi neleri içeriyor?

KIA’nın en güncel “Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri” (ADAS) ile sunulan Stinger, “Araç Denge Yönetimi” (VSM), “Elektronik Stabilite Kontrolü” (ESC), “Önden Çarpışma Önleme Sistemi” ve Yaya Algılama özelliğine sahip “Önden Çarpışma Uyarı Sistemi”, Dur-Kalk özelliğine sahip “Akıllı Hız Sabitleme Sistemi”, “Şeritte Kalma Yardımcısı”, “Aktif Motor Kaputu” ve “Uzun Far Desteği” ile donatılıyor. “Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi”, düşük hızlardaki manevralar için Park Yardımcısı özelliğine sahip “Çevre Görüş Sistemi” ve “Kör Nokta Çarpışma Uyarısı”, diğer ADAS donanımları olarak devreye giriyor. Stinger’da ayrıca, “Sürücü Dikkat Uyarısı” (DAW) sistemi de standart olarak sunuluyor.

Stonic ise; Yaya Algılama özelliğine sahip “Önden Çarpışma Önleme Sistemi”, Arka Çapraz Trafik Çarpışma Uyarısı özelliğine sahip “Kör Nokta Çarpışma Uyarısı” ve “Şeritten Çıkma Uyarısı” gibi ADAS teknolojileri ile dikkat çekiyor. Stonic’te ayrıca, “Araç Denge Yönetimi” (VSM) ve “Elektronik Stabilite Kontrolü” (ESC) standart, Sürücü Dikkat Uyarısı” (DAW) ise opsiyonel olarak sunuluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.