KKTC elektrikli otomobil için 100 eleman alınacak

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde 100’ü aşkın mühendis ve tasarımcının emeği ile geliştirilen Günsel seri üretim çalışmalarına devam ediyor. Halihazırda 175 kişinin çalıştığı projede üretimde yer almak üzere 100 yeni personel alınacağı duyuruldu. Üniversite’den yapılan açıklamada; tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden pazarlamaya tüm süreçleri tasarlanan KKTC’nin yerli otomobili Günsel; yüzde 100 elektrikli olacak.

Günsel’in ilk modeli B9, 1,2 milyon saat emekle geliştirildi. İlk etapta 1.000 araç üretecek olan Günsel; kurumsal internet sitesinde de, birçok pozisyon için işe alım ilanları yer alıyor; ilanlar arasında kalıp ustası, montaj elemanı, makine operatörü, kablaj işçisi, lojistik operatörü, kalıphane elemanı, CNC operatörü; plastik enjeksiyon kalıp bakım ve makine operatörü gibi birçok pozisyon var.

Günsel, 2025’e kadar üretim kapasitesini 30 bin araca, çalışan sayısını ise binin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alan Günsel Üretim Tesisi’nde çalışmak üzere işe alınacak kişilerin en az lise mezunu olması gerekiyor. Şirket, ilanlarında “tercihen teknik liselerin makine teknolojisi alanlarından mezun” olma vurgusu yapıyor. Ekibe dahil olacak kişiler, GÜNSEL ekibinin 10 yıllık bilgi ve tecrübesiyle yetiştirilerek otomotiv endüstrisine kazandırılacak.

Seri üretime geçmek için çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Günsel Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel; “Günsel’in kapıları, cesur, meraklı ve yenilikçi gençlere sonuna kadar açıktır. Günsel’i bugüne getiren ekibin yaş ortalaması 35’in altında. Ekibe dahil olacak kişiler, yetiştirilerek, otomotiv endüstrisine kazandırılacak. Elektrikli otomobil üretimi geleceğin mesleklerini değiştirecek potansiyele sahip. Özellikle üretim hattında çalışacak, meslek lisesi çıkışlı ara eleman ihtiyacı her geçen gün artmaya devam edecek. Günsel olarak en önemli önceliklerimizden biri de otomotiv endüstrisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye ara eleman ihtiyacını; karşılayacak bir ekol yaratmak” dedi.

Tek şarjla 350 km menzil

Üniversite kaynaklı olarak sağlanan bilgilere göre; “Günsel B9, yüzde 100 elektrikli bir otomobil. Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen araç, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi. Aracın motoru 140 kW gücünde. Saate 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilen Günsel B9’un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Günsel B9’un bataryası yüksek hızlı şarjla sadece 30 dakikada doldurulabiliyor. Hızlı şarj kullanılması durumunda ise bu süre 4 saat.

B9’un üretimi için 28 ülkeden 800’ün üzerinde tedarikçi ile anlaşma imzalandı. Günsel’in ikinci modeli J9 ise SUV segmentinde üretilecek.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.