Klasik otomobil dünyası festivalde buluşuyor

1960’lar, 70’ler , o günlerin en havalı isimlerinin altında bulunan otomobiller 2019 itibariyle buluşuyor. İçlerinde Ayhan Işık, Hulusi Kentmen, Müzeyyen Senar, Marilyn Monroe gibi isimlerinin kulandığı birçok ünlünün araçlarından oluşan 500’den fazla klasik otomobil ve klasik ticari araç “Klasik Araç Festivali” için haziranda İstanbul’da sözleşti.

Marlyn Monroe’nun aracı 1956 Thunderbird

İçlerinde 1886 yılında üretilen Benz modeli de var; Elvis Presley’in 1955 Cadillac’ı da. İlk konuşan film yıldızı otomobil Kara Şimşek, Hulusi Kentmen’in 1956 Chevrolet’si, Fatma Girik’in Şoför Nebahat filminde kullandığı 1952 model taksiye kadar yüzlerce klasik otomobil haziran sonunda TÜYAP’ta vitrine çıkıyor.

Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından 28–30 Haziran 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “2. Klasik Araç Festivali’’ meraklılarını nostaljik bir yolculuğa davet ediyor.

“2.Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’ndeki basın toplantısında konuşan AOF Genel Sekreteri İlker Tayalı, ilkinin 8 binden fazla ziyaret edildiği festivale bu yıl da aynı ilgiyi beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Geçmişte bu otomobilleri kullananlara nostalji yaşatmaya, aynı zamanda yeni nesle klasik otomobili sevdirmeye; bunun ne kadar özel bir hobi, kültür ve güzel bir paylaşım olduğunu göstermek istiyoruz. Tüm bunlarla da farkındalık yaratıp devlet nezdinde bu otomobillerin mevzuatlarıyla ilgili problemlerine çözümler bulabilmeyi amaçlıyoruz.  Federasyonumuz ayrıca, tarihi değere haiz antika eşya veya klasik, motorlu kara taşıtlarının ülkemize kazandırılması, sevdirilmesi ve daha da önemlisi; otomotiv sanayinin gelişim sürecinin detaylarının gelecek nesillere aktarılabilmesine imkan vermek ve tarihi taşıt mirasımızı korumak için de yoğun çaba harcıyor” dedi.

Tayalı, bu yılki festival hakkında da ilk bilgileri paylaştı:

“Şu ana itibariyle 2 bin bilet satışı gerçekleşti. Bu yıl workshoplar, sosyal sorumluluk proje çalışmaları, çocuklar için eğlence-oyun alanları, söyleşiler, imza günleri, konserler, dans showlar ve eğitimlerle dolu bir festival yaşayacağız.

Ayrıca, klasik otomobillere olan tutkularıyla bilinen Burhan Öcal, Erkan Can, Serdar Gökhan, Rasim Öztekin ve İlker Ayrık gibi bir çok ünlü isim de günümüzde kullandıkları klasik otomobilleriyle katılımcılar arasında olacak. Ayrıca, klasik otomobil tasarımında Celebrity Customs markasıyla dünya çapında tanınan John D’Agostino ile söyleşi var. D’Agostino imzalı hatıra para dağıtacak ve festivalin en güzel otomobilini seçip; Amerika dan getirdiği kristal kupayı takdim edecek. Tüm bunlarla beraber birbirinden değerli klasik itfaiye ve ambulans araçları ve otobüsleri görme şansına da sahip olacağız.

Dünya sinemasının klasikleri TÜYAP salonlarında

Türkiye’nin değişik şehirlerinden gelen 500’ün üzerindeki klasik araç, ziyaretçilerini en az 50 yıl öncesine götürecek. Festivalde döneminin en sevilen isimlerinin kullandığı araçlara dokunabileceksiniz. 50’lerin 60’ların kamyonlarıyla, otobüsleriyle, kendinizi eski bir filmin içinde hayal edeceksiniz.

Harry Potter – 1965 Ford Anglia

Festivale katılan bazı otomobiller

 • Harry Potter 1959 Ford Anglia,
 • Elvis Presley 1955 Cadillac,
 • Marilyn Monroe 1956 Ford Thunderbird,
 • Fenomen dizi Kara Şimşek’te kullanılan 1982 Pontiac Transam,
 • Hulusi Kentmen’ 1956 Ford Fairline,
 • Müzeyyen Senar 1970 Anadol,
 • Ayhan Işık 1966 model Mercedes,
 • Sadri Alışık 1957 Chevrolet Belair,
 • Şoför Nebahat’in 1952 Desoto’su,
 • 80’lerin unutulmaz tv dizisi Dallas’ta rol alan 70 Chevrolet pick-up,
 • 68’lerden VW Herbie,

Europa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi, festivale uğrayacak

Ayrıca, dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden biri olan Europa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi’nin etapları arasında bu yıl Türkiye de yer alacak. 120’den fazla klasik otomobil tutkunu araçlarıyla Klasik Otomobil Festivali’ne konuk olacak.

“En Pahalı, En Yaşlı, En Hızlı Klasikler” belirlenecek

Türkiye’de ikinci kez düzenlenecek “Klasik Araç Festivali’’; zamanının en hızlı, en pahalı, en eski, en yeni ve en çok tercih edilen klasiklerini, meraklılarıyla biraraya getirmeyi hedefliyor.

Otomobilleri seramik üzerine resmetti

Otomobillerin kendi dünyasında bir dili ve sırrı olduğuna inanan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Öğretim Görevlisi Levent Vardal , 2. Klasik Araç Festivali katılımcılarını “Sırlar ve Otomobiller” isimli sergisiyle karşılayacak. Yaklaşık 1 yıllık hazırlık sürecinden sonra seramikler üzerine otomobilleri resmeden sanatçı Vardal , 100 ayrı çalışmasını sergileyecek.

Yerli otomobil Devrim’in replikası

Festivalde sürprizler de olacak. Klasik otomobiller ve Yeşilçam etkinliği, bit pazarı, konserler ve sinema da festival etkinlikleri arasında; özel bölümler halinde kendine yer bulacak. Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili Devrim’in filmi de klasik otomobiller severler için sürekli gösterimde olacak. Ayrıca, Devrim’in replika modeli de fuarda duracak.

Ziyaretçilere klasik otomobillerle fuar alanı çevresinde de sürüş imkanının sunulacağı 3 gün sürecek festivalin bilet fiyatları günlük 15 TL’den başlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.