Kobe skandalının Subaru’ya etkisi oldu mu?

Subaru konuyla ilgili resmi açıklamasını yaptı. Olay aslında Kobe Steel adlı Japon çelik ve maulleri üreticisinin 2017 yılında “yakalanmasıyla” başlamıştı. Japon otomotiv üreticilerine çelik ve türevi ürünler temin eden Japon demir-çelik devi Kobe Steel, teslim ettiği ürünlerinde gerekli standartları sağlamamasına karşın, sağlamış gibi gösteriyordu. Hatta bazı otomotiv üreticileri bu birimin kalite onay sürecini Kobe Steel yetkililerine tamamen teslim etmiş ve onların onaylarını kabul eder hale gelmişti.

Sonuçta çelik ve sac kısımlarında gerekli standartları taşımayan otomobiller Japonya başta olmak üzere dünya yollarına çıkmıştı.

Konu, devlerin Japonya fabrikalarında üretime ara vermeleri ve kalite onaylarının yeniden tanımlanması ve oluşturulmasına kadar gitmişti.

Japonya’da Kobe Steel ile çalışan üreticilerden biri de dayanıklı otomobilleriyle tanınan Subaru.

Başta Impreza olmak üzere otomobilseverlerin hayranlığını kazanan Forester, Outback, XV gibi modelleriyle tanıdığımız Subaru, Kobe Steel konusunu masaya yatırdı. Aylar süren araştırmalar sonrasında da bir açıklama yaptı.

Subaru modellerinin sağlamlığı

Subaru ve markanın Amerika fabrikasında Kobe ürünleri kullanıldığı ama bunların tamamen şirket güvenlik onay sürecinden geçtiğinin belirtildiği açıklamada, tedarikçilerden gelen Kobe kaynaklı malzemeler içeren parçaların da kontrol edilğini ve bunların da gerekli onay sürecine tabi olduğuna dikkat çekildi.

Kobe skandalı masaya yatırıldı

Şirket açıklamasında üretim bantlarından çıkan Subaru araçlarla yan sanayiye giden tüm parçaların Kobe skandalından etkilenmediği ne vurgu yapıldı.

Subaru’nun Kobe açıklaması aynen şöyle:

“Subaru Corporation, Kobe Steel’in mukavemet raporlarında sahtecilik yaptığını itirafı üzerine Kobe Steel’in Subaru’ya verdiği tüm materyallere ilişkin Subaru üretimi araçlar üzerindeki etkilerini araştırdı.

Yapılan kalite kontrol ve güvenlik incelemeleri, Subaru tarafından doğrudan satın alınan malzemelerin yanı sıra Subaru ve Subaru’nun ABD’de bulunan imalat tesisi Indiana Automotive Inc. tarafından tedarikçiler aracılığıyla satın alınan malzemelerin hepsinin Subaru iç kalite standartlarına uygun olduğu teyit edildi.

Yapılan incelemeler Subaru üretimi araçların Kobe Steel skandalından etkilenmediğini ortaya çıkardı.

Subaru olarak müşterilerimizin güvenlik ve iç huzurunu koruma konusundaki hassasiyetimizi sürdüreceğiz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.