Koç Holding batarya üretimi için iki dünya devi ile masada

Fordotosan-üretime-ara-veriyor

Otomotiv sektöründe elektrikli araçlara geçiş süreci hızlanırken elektrikli araçlara bağlı alanlardaki yatırımlar artıyor. Koç Holding, Ford ve SK On ortaklığında realize olması planlanan batarya yatırımına üçüncü ortak olmak için niyet mektubu imzaladı. SK On, Ford için en büyük elektrikli araç pil tedarikçisi durumunda. İki şirket BlueOvalSK adıyla bu alanda çalışmalarını ve işbirliklerini sürdürüyor.

Holding tarafından yapılan açıklamada; “Koç Topluluğu olarak yatırıma katılıp katılmama kararı ile sermaye dağılımı, yatırım, ve işbirliği ve ortaklık koşulları, taraflar arasında gerçekleştirilecek görüşmeler ve fizibilite çalışmaları sonrasında yapılacak değerlendirmelere göre netleşecek” denildi.

Anlaşma sağlanması halinde üretime 2025 yılında yıllık 30-45 Gigawatt saat kapasite ile başlanması hedefleniyor.

Koç Holding’den KAP’a yapılan açıklama:

Otomotiv sektöründe gelişen fırsatların incelenmesine yönelik süregelen çalışmalarımız kapsamında, Ford Motor Company (“Ford”) ve SK On Co., Ltd. (“SKO”) ortaklığı ile Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya üretimi yatırımına Koç Topluluğu’nun katılması konusunda işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalanmıştır. Proje kapsamında üretilecek bataryaların yeni nesil Transit araçların üretiminde kullanılması amacıyla iş ortaklığımız Ford Otosan A.Ş.’ne satışı konusu da değerlendirilmektedir.

MoU uyarınca, taraflarca anlaşılması halinde üretime 2025 yılında yıllık 30-45 Gigawatt saat kapasite ile başlanması hedeflenmektedir.

Koç Topluluğu olarak yatırıma katılıp katılmama kararı ile sermaye dağılımı, yatırım, ve işbirliği ve ortaklık koşulları, taraflar arasında gerçekleştirilecek görüşmeler ve fizibilite çalışmaları sonrasında yapılacak değerlendirmelere göre netleşecek olup, önemli gelişmeler yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

Ford F-150 Lightning (2022)
Ford F-150 Lightning’in pillerini SK On tedarik ediyor. Türkiye yatırım ile birlikte Ford’un en büyük elektrikli araç pil tedarikçisi olacak.

Ford ile SK On zaten birlikte çalışıyor

Pil kimyası, SK On’un yüksek nikelli NCM (nikel, kobalt, manganez) lityum iyon tipi olacağı belirtiliyor.

Aslında Güney Koreli SK On, Ford için elektrikli araç bataryası tedarik ediyor. Ford F-150 Lightning için NCM9 pilleri (yüzde 90 nikel içeriyor) tedarik eden SK On’ın; şu anda Ford’un ana EV pil tedarikçisi olduğunu hatırlayalım.

Ford daha önce 2030 yılına kadar 240 GWh yıllık küresel EV pil kapasitesi sağlama planını duyurmuştu. Bunların çoğu (170-185 GWh’ye kadar) SK On’dan gelecek.

Ford ve SK Innovation’ın SK Ortak girişimi BlueOvalSK olarak anılıyor.

SK Innovation çatısı altındaki SK On, 2025 yılına kadar 220 GWh/yıl ve 2030 yılına kadar 500 GWh/yıl hedefini belirleyerek; dünyadaki en büyük EV (Elektrikli araç) pil tedarikçilerinden biri olmayı planlıyor.

En son basın açıklamasına göre, 2021’in sonu itibariyle kümülatif siparişleri 1.600 GWh’ye ulaştı. Bu, mevcut üretim kapasitesi göz önüne alındığında “yıllarca” üretim anlamına geliyor.

SK On, yalnızca dış ortaklarla ortak girişimlerle değil, aynı zamanda kendi fabrikalarını kurarak küresel üretim üslerinin kurulmasını hızlandırıyor. Şirket, Kore, ABD ve Çin’de üretim yapıyor. Macaristan  ile Çin’deki ikinci tesisini 2025’ten önce faaliyete geçecek.

SK On, ortak girişimlerden ve kendi üretim üslerinden gelen, sırasıyla 2025 ve 2030’a kadar sırasıyla 220 GWh ve 500 GWh’lik toplam kapasiteye sahip gerçek bir küresel akü tedarikçisi haline gelmeyi hedefliyor.

 

Önceki İçerikOtomotiv üretimi şubatta da düştü, sanayiyi enerji durdurdu
Sonraki İçerikFord Romanya fabrikasını Otosan alıyor, dünyadaki 5 büyükten biri oluyor
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz