Koç Holding, Ford ve LG ile Ankara’da batarya tesisi için MOU imzaladı

Koç Holding’in, elektrikli araç batarya üretimi yeni bir etaba geçti. 2022 yılı mart ayında Ford Motor Company’nin yanı sıra SK On adlı Uzakdoğulu şirketle Ankara’da batarya üretim tesis kurmak için masaya oturup, 2023 yılı ocak ayı ortasında anlaşmadan vazgeçen şirket yeni ortağı LG ile ilerleyeceğini resmileştirdi.

Konuyla ilgili KAP’a bir açıklama gönderen Koç Holding, Ford ve LG ile birlikte Avrupa’nın en büyük batarya üretim tesislerinden birini kurmak üzere çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.

Açıklamada şu bilgiler yer alıyor:

Batarya hücresi üretecek MOU imzalandı

“07.02.2023 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen batarya hücre üretimi yatırımının gerçekleştirilmesine yönelik görüşmeler sonucunda, Ford Motor Company (“Ford”), LG Energy Solution, Ltd. (“LGES”) ve Koç Holding A.Ş. arasında, Ford ve LGES tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımına Koç Topluluğu’nun katılması konusunda işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (“MoU”) imzalanmıştır.”

Yeni MOU anlaşması ne diyor?

“MoU uyarınca, taraflarca anlaşılması halinde üretime ilk etapta 2026 yılında başlanması ve yıllık 25 GW-saat kapasiteye ulaşılması planlanmakta olup; ikinci etap olarak 2029 yılında kapasitenin 20 GW saat artırılarak toplam 45 GW saate ulaşması yönünde çalışılması konusunda anlaşmaya varılmıştır.”

Ford E-Transit Custom
Ford Otosan Gölcük tesislerinde üretilen elektrikli Ford Transit bataryaları da Türkiye’de üretilebilir.

Üretilecek bataryaları Ford Otosan kullanabilir

“Proje kapsamında üretilecek batarya hücrelerinin, iş ortaklığımız Ford Otosan tarafından yeni nesil Transit araçların üretiminde kullanılması konusu değerlendirilmektedir.

12 ay boyunca yürürlükte kalacak MoU kapsamında Ford tarafından, LGES ve Koç Holding‘e; Türkiye’de batarya hücre üretimi ile ilgili iş ortaklığı kurulması konusunda münhasırlık tanınmıştır.

Koç Topluluğu olarak yatırıma katılıp katılmama kararı ile pay sahipliği yapısı, yatırım, işbirliği ve ortaklık koşulları, taraflar arasında gerçekleştirilecek görüşmeler ve fizibilite çalışmaları sonrasında yapılacak değerlendirmelere göre netleşecek olup, önemli gelişmeler yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.”

Anlaşma gerçekleşirse, Ford Otosan tarafından devralınan Romanya fabrikasında üretilecek elektrikli araçların bataryaları da Türkiye’den gidebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.