Koç Holding, sürdürülebilir enerji için Tüpraş’ı güçlendiriyor

Koç Holding, enerjide vites yükseltiyor. Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji konusuna odaklanan Koç Holding, TÜPRAŞ’ta elini güçlendiriyor. Koç Holding ve Aygaz’daki Entek’e ait payları TÜPRAŞ’A devrediyor. Son dönemde Ruslara satış baskısı yediği dedikoduları da yükselen TÜPRAŞ ve enerji konusunda; holding tavrını yansıtan ve son noktayı koyan açıklama büyük önem taşıyor.

Koç Holding 2022 yılı ilk yarı bilançosunu değerlendiren CEO Levent Çakıroğlu, otomotiv şirketlerinin performansına da değindi.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Tüpraş operasyonunu daha da güçlendirme kararında olduğunu söyledi.

Levent Çakıroğlu: “Otomotiv sektörünün stratejik dönüşümüne, gerek sektördeki şirketlerimiz gerekse Koç Holding olarak devam eden çalışmalarımızla öncülük ediyoruz.”

Koç Topluluğu’nun dönüşüm halindeki otomotiv endüstrisinde; Türkiye’nin rekabetçi gücünü daha da arttıran yatırımlara kararlılıkla devam ettiğini söyleyen Çakıroğlu; holdingin otomotiv faaliyetlerini anlattı.

Otomotiv Grubu Şirketlerimiz ile birlikte sektörün üretim ve ihracatındaki liderlik rolümüzü başarıyla sürdürüyoruz. Otomotiv sektörünün stratejik dönüşümüne, gerek sektördeki şirketlerimiz gerekse Koç Holding olarak devam eden çalışmalarımızla öncülük ediyoruz. Özellikle elektrifikasyon alanındaki yatırımlarımız; iklim kriziyle mücadele yolunda ve 2050 yılında karbon nötr olma hedefimiz kapsamında, iş modellerimizi, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi dönüştürme anlayışımızla da örtüşüyor.

TOFAŞ Türkiye’de lider, Ford Otosan’a Romanya vizesi

Ford Otosan ile Ford Motor Company arasında, Romanya’daki Craiova fabrikasının devralınmasına yönelik başlayan sürecin tamamlandığını belirten Çakıroğlu; “Craiova’nın Ford Otosan’ın üretim tesisleri ağının önemli bir parçası olmasıyla birlikte şirketimizin mühendislik ve üretim tecrübesi, uluslararası boyuta taşınmış olacak. Ayrıca Tofaş, bu dönemde de başarılı finansal ve faaliyet sonuçları sergiledi, Fiat markasıyla üç yıldır sürdürdüğü Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazar liderliğini devam ettirdi” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynakları için TÜPRAŞ’ı güçlendiriliyor

Levent Çakıroğlu: “Koç Holding ve Aygaz’daki Entek hisselerinin Tüpraş’a devredilmesi, Topluluğumuzun sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme stratejisi ile birlikte Karbon Dönüşüm Programımızın önemli bir hamlesi.” 

Koç Topluluğu Enerji Grubu Şirketlerinin faaliyetlerinin daha etkin yürütülmesi hedefi doğrultusunda Entek paylarının Tüpraş’a devrine ilişkin sürecin devam ettiğini hatırlatan CEO şöyle devam etti:

Koç Holding, Aygaz ve Tüpraş’ın 25 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilecek Olağanüstü Genel Kurul toplantılarında ortakların onayına sunulmak üzere, Koç Holding ve Aygaz’daki Entek hisselerini Tüpraş’a devretmeye hazırlanıyoruz. Böylelikle Topluluğumuzun sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme stratejisi ile birlikte Karbon Dönüşüm Programımızın önemli bir hamlesini gerçekleştirmiş olacağız. Stratejik Dönüşüm Planı doğrultusunda yatırımlarına hız veren Tüpraş, Kırıkkale Rafinerisinde 12,6 MW Güneş Enerjisi Santrali kurulumuna başladı. Bu dönemde bir önemli adım daha atan Tüpraş, sürdürülebilir havacılık yakıtı üretme planı kapsamında teknoloji şirketlerinden Honeywell ile lisans anlaşması imzaladı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.