Koç’tan Başbakan Erdoğan’ın ısrarına cevap geldi!

 

Ford Yenikoy fabrika acilis BasbakanErdogan RahmiKoc Ali KocMustafaKoc

Ford Otosan’ın Yeniköy’de 206 milyon euro yatırımla üretime başlattığı yeni fabrikasının 22 Mayıs perşembe günü yapılan açılış töreninde yerli otomobilin ortaya çıkarılması konusunda tekliften ısrara geçtiğini söleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Koç Grubu'ndan cevap var. 

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, otomotiv sektöründeki yabancı ortaklarıyla sınırları çizilmiş anlaşmalar yüzünden Ford ve Fiat markalarını bırakarak başka bir marka yaratma pozisyonunda olmadıklarını söyledi.

Koç, "Başbakanımızı Yeniköy Fabrikası'nın açılışına davet ettiğimiz görüşmede de anlattığım üzere, her ne kadar fizıbıl, her ne kadar ekonomik veya en iyi fikir bile olsa; açıkça tarif edilmiş sınırlara ve anlaşmalara sahip iki uzun vadeli ortaklığımız var. Koç Grubu olarak, anlaşmalarımız uyarınca Ford veya Fiat markalarımızı bırakarak bir başka marka yaratma pozisyonunda değiliz" dedi.

Ali Koç, Ford Cargo gibi motorundan bir çok parçasına neredeyse yüzde 100'ü Türk olan bir kamyon markaları bulunduğunu ve bu açıdan bakıldığında yerli araç ürettiklerini kaydetti.

"Politikadan çok işimize bakmayı tercih ediyoruz"

Gezi olayları sırasında geçen yıl Koç Grubu'yla hükümet arasındaki ilişkiler gerilirken, gelinen son noktada görüşleri sorulan Koç şöyle konuştu:

"Kısa vadeli dalgalanmalarla uzun vademizi planlamıyoruz, daha dikkatli oluyoruz. Geçmişimiz de Türkiye de geleceğimiz de Türkiye. Doğru bildiğimiz yolda mümkün olduğu kadar iyi niyetimizle samimiyetimizle en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bunun da hükümetimiz tarafından yakından

görüldüğünü, takip edildiğini ve gerektiği zaman da alkışlandığımızı görüyoruz. Fitnenin ve iftiranın dizboyu olduğu ortamda bu gibi yanlış anlamalar olabilir. Politikadan, siyasetten çok işimize bakmayı tercih ediyoruz."

Erdoğan'ın istediğini halihazırda gerçekleştiriyoruz

Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford ise, Başbakan Erdoğan'ın yerli otomobil konusundaki ısrarı karısında şu yaklaşımı sergiledi:

"1928'den beri buradayız. Ford Courier'in mühendisliği burada gerçekleştirildi, Türkiye'den alım yapıyoruz. Aracı geliştirmek için Türk yeteneğini kullanıyoruz ve dünyaya ihraç ediyoruz. Erdoğan'ın istediği birçok şeyi halihazırda gerçekleştiriyoruz" dedi.

Ford, Türkiye'nin yatırım açısından güçlü yanlarını anlatırken, "Büyük teknik yetenek kapasitemiz var. Otomotiv know-how'ı ve çok iyi bir işgücü var. En önemlisi de Koç Ailesi'yle iyi ilişkilerimiz. Onlar yıllar içinde ilişkimize dünyada başka bir ülkede yerine koyamayacağımız bir istikrar ve anlaşılabilirlik getirdiler. Güven ve karşılıklı uzlaşı var. BUrada daha çok uzun süre kalmayı planlıyoruz."

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.