Koç’un 12 yıllık Grup Başkanı Cenk Çimen emekli oldu

Koç Holding’de gerçekleşecek organizasyon değişimi Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklama ile duyuruldu. Yapılan açıklamada 1 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşecek Olağan Genel Kurul Toplantısı itibarıyla Koç Holding CFO’su Ahmet Ashaboğlu, Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu ve Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl’ın emeklilikleri sebebiyle görevlerinden ayrılacakları duyuruldu.

Cenk Çimen’in yerine kim geldi:

Koç Holding Otomotiv Grup Başkanlığını yürüten Cenk Çimen’in yerine Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün atandığı öne sürülüyor.

1 Nisan’da emekli olacak Cenk Çimen açıklaması sonrası Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu şunları dile getirdi:

“Koç Holding A.Ş. Otomotiv Grubu Başkanlığı görevini yürüten İsmail Cenk Çimen de Genel Kurul itibarıyla emekli olacak. Çimen, yetiştirme elemanı olarak girdiği Topluluğumuzda 30 yıldan daha fazla süre görev yaptı; bu sürenin son 12 yılını Otomotiv Grubu Başkanı olarak tamamladı. Sayın Cenk Çimen, otomotiv sektöründe Topluluğumuzun büyümesine ve güçlenmesine kritik katkılarda bulunarak, rekabet avantajı kazandıran stratejik projeleri hayata geçirdi. Ford Otosan’ın ticari araç, kamyon, motor, Ar-Ge ve yeni fabrika yatırımları, Otokoç-Birmot birleşmesi, Tofaş’ın pazar liderliğine büyük katkı sunan Fiat Egea ailesi yatırımı, hafif ticari araç yatırımları, Tofaş iştirakleri olan Fer-Mas ve Koç Fiat Kredi’nin yeniden yapılandırılmasında aktif rol oynadı. Ayrıca Türk Traktör‘deki yeni ürün yatırımları, iş makinaları alanına girilmesi, Otokar şirketimizde Iveco ile yapılan iş birliği ve yatırım çalışmaları, Otokoç Otomotiv’in son dönemdeki kuvvetli büyümesi ve Avis Yunanistan başta olmak üzere yurt dışı yatırımlarını gerçekleştirdi. Sayın Çimen, Zer şirketimizin başta dijital medya olmak üzere Koç Topluluğu dışında büyümesine katkılar sağladı.”

Ali Koç

Koç Holding’deki yönetici değişiklikleri şöyle:

Koç Holding’den yapılan açıklamada Cenk Çimen haricindeki diğer değişiklikler de şöyle sıralandı: Koç Holding CFO’luğuna Arçelik A.Ş. Finansman ve Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Polat Şen’in, Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanlığı’na Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı Özgür Burak Akkol’un atanacağı açıklandı.

Özgür Burak Akkol’dan boşalacak göreve, Koç Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Umut Günal’ın Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörü olarak atanacağı açıklanırken, Cenk Çimen’den boşalacak Otomotiv Grubu Başkanı ve Oya Ünlü Kızıl’dan boşalacak Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü görevlerine yapılacak atamaların daha sonra ayrıca duyurulacağı belirtildi.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.