Kompakt SUV’un öncüsü 5. nesilde

24 yıl önce kompakt crossover sınıfını başlatan model olarak öne çıkan Toyota RAV4 yeni yüzüyle New York Otomobil Fuarı’nda günyüzüne çıktı. 5. nesil olarak sergilenen yeni RAV4, sert çizgileriyle Lexus etkisinin arttığını hissettiriyor. RAV4, Türkiye’de de otomobil müşterisinin ilk tanıştığı SUV modellerinden biri özelliğini koruyor.
Yeni RAV4, 2013’ten beri yollarda olan selefiyle birbirine karıştırılmayacak düzeyde yeni çizgiler taşıyor. Yeni RAV 4 artık daha keskin ve dolayısıyla sportif hatlara sahip.
Tabii ki, RAV4’te, çoğu detay hedef kitlenin kullanabileceği hale getirildi. Daha cesur karakter çizgileri, açısal LED farlar, siperli açıklıklara sahip sağlam omuzlar ve ön ızgara, daha ilginç bir araç ortaya çıkardı. Her şey mükemmel değil, çünkü tasarım dünyasında arka kısım için biraz daha uğraşılması gerekir görüşü hakim.
İçeride Apple Carplay dahil olmak üzere yeni teknolojiler ve köşeli hatlara geçildi. Çoğu otomobil gibi, orta konsolun üstünde bulunan harici bir bilgi ve eğlence ekranı kullanılıyor. Toyota bu ekrana ilk kez Türkiye’de ürettiği C-HR ile geçti. Sonra Auris ve ardından RAV4 bu ekranın kendine yer bulduğu araçlar oldu.
İç mekanda, kısa ve kalın tıknaz vites kolu, klima ve sürüş modu için modern kontrol tuşları gibi günümüz modasına uygun detaylar bulacaksınız.
Pek çok insan için gerçekten göze çarpan şey, Apple CarPlay’i de içeren yeni Entune 3.0 multimedya sistemi olacak. Apple Car Play sistemine bağlanabileceğiniz 7 inçlik bir dokunmatik ekran ve 8 inçlik ekranda gösterge paneli bulunuyor. Android Auto desteklenmiyor.
Diğer özellikler neler?
Tüm RAV4’lerde standart olarak sekiz hava yastığı ve Toyota Güvenlik Sistemi (TSS) bulunacak. Sistem Yaya tanıma ve Önden Çarpma Yardımcısı; Dinamik Radar Seyir Kontrolü; Direksiyon Yardımıyla Şerit Takip Sistemi ve uyarısı gibi yeni nesil yol yardımcıları modelde yer alıyor.
Biraz daha geniş ve biraz daha kısa 5. nesil RAV4 ile Toyota, Prius ve C-HR’yi Camry ve Avalon ile paylaşılan TNGA K sürümüne bağlayan TNGA (Toyota Yeni Küresel Mimari) C Platformundan geçti.
Dört tekerden çekiş sistemine sahip ilk TNGA modeli olmasının yanı sıra, RAV4, Dinamik Arkadan Çekişli, Direksiyon Vektörlü Dört Tekerlekten Tahrikli ilk Toyota.
2019 Toyota RAV, 2018’in sonlarında ABD ve Kanada’da piyasaya sunulacak. Hibrid modeller 2019’un başlarında gelecek.
Fiyatlandırma hakkında bilgi almak için muhtemelen yılın son çeyreğine kadar beklememiz gerekecek.
Avrupa’ya ve Türkiye’ye geliş tarihi içinse muhtemelen 2019 yılı beklenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.