KoronaVirüs ile Türkiye otomotivine 3 yeni tehdit

Yeni dönemde en çok Avrupa ülkelerini etkileyen KoronaVirüs salgınının Türkiye ekonomisine ve otomotiv üreticisi şirketlere etkisine yönelik tahminler de gelmeye başladı. Türkiye’de üretim yapan otomotiv şirketlerinin üyesi olduğu Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) konuyla illi bir açıklama yayınladı. Açıklamada salgının gelişimine dikkat çekildikten sonra yeni dönem için üç tehdit ortaya konuyor.

OSD Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün imzasıyla yayınlanan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Çin’in Wuhan bölgesinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak adlandırdığı koronavirüs (Covid-19), dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de otomotiv sanayi üzerindeki olumsuz etkilerini göstermeye başladı. Hızla yayılan salgının merkez üssü son günlerde Avrupa haline dönüştü. Sanayimizin en önemli ticaret ortağının AB ülkeleri olması sebebiyle Türk otomotiv sanayisinin üretimi ve ihracatı üzerinde olumsuz etkiler göstermesi maalesef kaçınılmaz hale geldi.

İhracatının yüzde 80’den fazlasını AB ülkelerine gerçekleştiren otomotiv sanayimiz, geldiğimiz noktada 3 ana önemli sebepten ötürü üretimde ciddi aksaklık ve kayıplar yaşamaya başladı.

İŞTE 2020 Koronovirüs tehditleri

  1. AB pazarlarındaki ani düşüş nedeniyle, bazı ülkelerden ekonomik gerekçelerle sipariş iptallerinin gelmeye başlaması
  2. Sınır geçişleri ve limanlarda yaşanan kesinti ve yavaşlamalar sebebiyle lojistik süreçlerinin sürdürülmesine ilişkin problemler
  3. Avrupa’da birçok fabrikanın üretimini durdurması ile birlikte özellikle Avrupa’dan temin edilen komponentlerin tedariğinde yaşanan zorluklar.

Yılın ilk 2 ayına olumlu bir başlangıç yapan iç pazarımızda da ihracat ivmemizi sekteye uğratan bu küresel salgının etkilerini görmeye başlamaktayız. Salgının ilk etkilerinin ülkemizde görülmeye başlanmasıyla birlikte durağanlaşma gözlemlenmeye başladı.

Bu süreçte en önemli önceliğimiz çalışma ortamlarında gerekli tüm önlemleri alarak, çalışma arkadaşlarımızın en düşük risk seviyesinde çalışmalarını sağlamak olmuştur.

Türkiye otomotiv sanayinin son durumu:

  • Toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 4 artarak 237 bin 665 adet oldu.
  • Otomobil üretimi 2019 yılı aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 162 bin 985 adet seviyesinde gerçekleşti.
  • Son 10 yıllık ortalamalara göre 2020 yılı Ocak-Şubat döneminde toplam pazar yüzde 3, hafif ticari araç pazarı yüzde 29 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 34 oranlarında düşüş gösterirken, otomobil pazarı yüzde 9 artış gösterdi.
  • Bu dönemde ihracat ise bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 4 azalarak, 192 bin 577 adet olarak gerçekleşti. İhracat geliri 5 milyar dolar oldu.
  • Otomobil ihracatı yüzde 5 oranında artarak 134 bin 282 adet olurken, ticari araç ihracatı yüzde 19 oranında azaldı.
  • Otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 2,1 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti.
  • Otomotiv sanayii, bu dönemde toplam Türkiye ihracatından aldığı yüzde 16,7’lik pay ile ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz