Kârını kur vurdu

 

Ford Otosan'da karlılık düştü. Üçüncü çeyrek rakamlarını Borsa'ya açıklayan Ford Otosan, geçen yıl aynı dönemde yüzde 6.1 olan faaliyet kar marjının yüzde 4.5'e düştüğünü bildirdi.

Kârdaki azalmanın esas nedeni olarak Euro skurundaki artıyın maliyetlerini yükseltmesini gösteren irket, 2014 yılında ürün değişim progrdamı içinde oduklarnıdan domlayı da pazar payı kaybettiklerine dikkat çekti.

BU dönmede euro/TL kurunun 2013 yılında 2.45 iken, bu yıl 2.93 olduğuna dikkat çekilen açıklamada bunun maliyetlere olumsuz olarak yansıdığı belirtildi. Maliyetlerindeki artıı karşılayabilmek için araç satış fuyatlarını önemli ölçüde artırdıklarını belirten Ford Otosan, yoğıun maliyet kısıcı önlemlere yöneldiklerini açıkladı.

Şİrketin geçen yıl 495 milyon lira olan faaliyet kârı yüzde 27 azalarak 362 milyon liraya geriledi. 

Geçen yıl 632 milyon TL olan EBITTA (Vergi Amortisman Faiz Öncesi Kâr) geçen yıla göre yüzde 9 düşerek, 578 milyon lira olarak gerçekleşti.

Ford Otosan'dan yapılan açıklamada kârın üçüncü çeyrekte arttığı bunun da daha dengeli kur ve üretimi artan ürün gamından kaynaklandığına dikkat çekildi.

Şirketin yıl sonu öngörüsü binek ve hafif ticari araç pazarı için 740 bin olarak açıklandı. Bu satışlar içinde Ford Otosan'ın satışlyarının 93 bin adet olacağı öngörüldü. Şirketin ihracatı ise 193 bin adeti bulacak. 

Yıl bazında toplam üretim için 243 bin adet rakamına odaklanan şirket, devam eden yatırımlar kapsamında 340 milyon doları sabit kıymet yatırımı olmak üzere 435 milyon dolar yatırım harcaması gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.