Küçükle büyüyecek

Japonların kendi halindeki markası Mazda, büyüme hesaplarının yeni küçük oyuncusunu maça dahil ediyor.

Markanın 6 ve 3 adıyla anılan otomobilleriyle, CX-5 modelleri gibi kaliteli araçlarından sonra sahaya gerçekten beğenilecek güzellikte tasarıma sahip bir modeli daha girdi.

Ford teknolojisi ve Ar-Ge desteğinden yoksun kalıp, kendi kanatlarıyla uçmaya başladıktan sonra SKYActiv diye bir proje tutturdular. Motorlarında, frenlerde, karoserde, şasi de bunu hayata geçirdiklerini yüksek sesle vurguluyorlar.

Yeni dönemde 13 milyar euroluk yatırımlarla ortaya çıkan yeni nesil yüksek sıkıştırma oranına sahip atmosferik motorlar, yeni modeller markayı 1.6 milyon adetlik satış rakamlarına taşıyor.

Japon şirketin Avrupa Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton ile geçen hafta içinde buluştuk. Barcelona’da markanın 2 yıl için kiraladığı özel Mazda Space olarak adlandırılan binadaki akşam yemeğinde Guyton, artık kendine ve markasına özgüveni katlanmış bir izlenim bıraktı.

Buluşma mekanımız Barselona’nın merkezi bölgelerinden birinde geçtiğimiz yılın eylül ayında açılan ve kısa sürede 60 bin ziyaretçiyi ağırlayan mekanda bu kez Türk ve İrlandalı gazeteciler konuk oldu.

Guyton, bu tarihi mekandaki ev sahipliğinde Mazda’nın Avrupa’daki 200 bin adetlere giden satış rakamlarını, ABD, Japonya ve Çin pazarındaki yükselişini anlattı.

Avrupa’da 2014 yılında 625 bin adet B SUV (küçük crossover) satıldığını hatırlattı. Bu segmente yeni modelleriyle ve rekabetçi bir marka olarak girdiklerini söyleyen Guyton, yeni modeliyle Avrupa’da 200 bin adeti geçmeye çalışacaklarını dile getirdi.

YENİ REKABETÇİ CROSSOVER

Mazda, turbo motorlara yönelen diğer dünya devleri gibi yapmıyor. O halen atmosferik motorlarla yoluna devam ediyor. Yeni 1.5 litrelik 105 hp güç üreten dizel motor da bu tavrın son göstergesi.

Türkiye’deki otomobil vergilendirmesi açısından avantaj içeren bu yeni dizel motor, 4000 devir/dakikada 270 nm tork üretebiliyor. Yakıt tüketimi de dikkate değer ölçüde düşük. Barselona civarındaki kullanımda 6.5 litrelik dizel yakıt tüketim değeri elde ettik.

NASIL BİR OTOMOBİL?

Dünyaya ilk kez geçen yılın kasım ayında gösterilen, Avrupa lansmanı mart ayında Cenevre’de Türkiye lansmanı ise mayıs ayı sonundaki İstanbul Autoshow’da yapılan yeni CX-3 crossover modeli bu ay içerisinde Türkiye’de satılmaya başlanıyor. İlk planda 400 adet ön sipariş alan araç, yıl sonuna kadar 700 adeti bulan bir satış rakamı hedefliyor.

İlk 400 adetlik ön siparişlerin karşılanmasının ekim ayına kadar devam edeceğini söyleyen Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, bugüne kadar Mazda için en önemli modellerden birine sahip olduklarının altını çizdi.

Türkiye’de 4×2 ve 4×4 seçenekleriyle yola çıkacak araç manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri sunacak.

Aktif ve pasif güvenlik donanımları, yeni teknolojiler, internet bağlantılı bilgi-eğlence sistemi rakiplerinden geri kalmıyor.

75.800 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaya başlanan Mazda CX-3, Renault Captur, Opel Mokka, Peugeot 2008, Citroen Cactus, Nissan Juke gibi modellerin ciddi rakibi olacak. Daha yaygın bir marka ağı, daha yüksek üretim ve ürün tedariki sağlansa çok daha yüksek satış rakamları elde etmesi mümkün olan model, bu haliyle mütevazi satış rakamlarına koşacak.

EKSİ: Günümüzde iç dikiz aynası elektrokrom olmayan kaç model kaldı? Yaklaşık 100 bin TL ödenerek satın alınacak deri koltuklu bir araçta halen manuel bir iç dikiz aynası, yakışmıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.