Küçülen pazarda büyüme formülü

Türk otomotiv pazarında yılbaşından bu yan kan kaybı devam ediyor. İlk ayda binek otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 26 oranında gerileyerek, 307 bin adetten 226 bin adede geriledi. Ürün çeşitliği ve model atağına kalkan bazı markalar ise küçülen pazarda büyümeyi başardı. Skoda Türkiye de bunlardan biri…

Marka dizel-otomatik kombinasyonlu modellerle ayakta kaldı. Skoda'nın distribütörü Yüce Auto'nun Genel Müdürü Tolga Senyücel, son dönemde piyasaya çıkardıkları dizel-otomatik modellerle daralmadan etkilemediklerini belirterek, "2014'ün en dizel otomatikleri sloganıyla 1.6 litre motorlu ve DSG şanzımanlı birçok yeni ürünü piyasaya sunduk. 5 farklı modelimiz Superb, Octavia, Rapid, Rapid Spaceback ve Yeti'ye tüketicilerden önemli talep alıyoruz. Daralan pazarda reçetemiz dizel-otomatik oldu. Filo pazarında daha agresif olmamız da büyümemizde etkiliydi" dedi.

Pazar payı % 56 arttı

Son açıklanan Mayıs ayı satış verilerini değerlendiren Senyücel, markanın performansıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Mayıs'ta 1 bin 578 adetlik satış ulaşıp, yüzde 16.5 büyüdük. Skoda'nın pazar payı yüzde 3.40 oldu. Aylık bazda pazar payımızı yüzde 56 oranında büyüttük. 2013'ün ilk 5 ayında satışlarımız 4 bin 303 adetken, 4 bin 322 adede yükseldi. Pazar payımız yüzde 31.6 artışla yüzde 1.84’den yüzde 2.42’ye yükseldi. Dizel otomatik pazarında 3 bin 367 adetlik teslimatla yüzde 7.7 pazar payına ulaşarak, en çok satan markalar arasında 4’üncü sıraya yükseldik." 2013'ü Skoda'nın 12 bin 833 adetlik satışla kapatarak tüm zamanların rekorunu kırdığını hatırlatan Tolga Senyücel, 2014'te bu seviyeye korumak istediklerini söyledi.

Yeni bayiler açılacak

Yeni ürün hamlesinin yanı sıra Türkiye genelindeki bayilerin yeniden yapılandırdıklarını belirten Tolga Senyücel, "Aralık 2015'e kadar tüm bayilerimiz yeni yüzüne kavuşucak. Temmuz ayı itibarıyla İstanbul'da 3 yeni bayi daha açacağız. Bunlar Altur, Avek ve Doğuş Oto Esenyurt olacak. Yılın son çeyreğinde Kahramanmaraş showroom'u devreye girecek. 2015 başında da Çorum'da olacağız."

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.