Lada Türkiye’de yeniden çok satan otomobil olabilecek mi?

Rus markanın Lada Niva Lada Samara modellerini Türkiye yollarına çıkarmasının üzerinden bir hayli zaman geçti. 1993 yılında Lada Anadolu Grubu ile Türkiye’nin en çok satan ithal otomobili ünvanını almıştı. Dayanıklılığıyla tanınan bu araçlar zaman içerisinde modern teknolojiye yenildi. 1996 Gümrük Birliği ile birlikte Avrupalı markaların başlattığı pazarlama atağı, distribütör ilgisizliği; Rusya’da da Lada üreticisi Autovaz’ın krize girmesi ve ardından 2008 yılında Renault Grup bünyesine geçmesi derken; efsane Türkiye otomotiv gündeminin bir hayli uzağına düştü.

2019 model Lada Consept görmek için tıklayınız

Efsane marka Mayıs ayında yeniden Türkiye’ye geri döndü.

Uzun bir dönem “sahipsiz” kalan Rus Lada, 2018 yılında İzmirli Lada servisi Sever Oto ile anlaştı. Bu sürpriz anlaşma ile Türkiye yeniden Lada’nın radarına girdi. Lada da Türk otomotiv severlerin ilgisini çekmek için yollara düştü.

Peki yaklaşık 6 aydır Türkiye pazarında yer alan Lada neler yaptı? Kaç adet sattı, bayii ve servis ağını oluşturdu mu? Konuyu Lada Türkiye Distribütörü Sever Oto kurucusu ve sahibi Hasan Vatansever ile konuştuk.

Hasan Vatansever: Sever Oto İzmir

Otoajanda: Lada markasıyla çok uzun yıllardan beri birliktesiniz, marka temsilcisiz kaldı ve sonunda sizin yatırımınızla yeniden Türkiye ile buluştu. Süreç nasıl oldu? 

Hasan Vatansever: 1990 yılından bu yana Lada satış ve servisi veriyoruz. Distribütörler değişti, bir dönem markanın resmi temsilcisi kalmadı ama biz temasta olduğumuz tüm Lada tutkunlarını hiç kendi hallerine bırakmadık. Lada’nın Türkiye’de neden olmadığını ele aldık ve sonunda temsilciliği bizim yapmamız üzerine anlaştık. Çok yardımcı oldular, çok destek verdiler Türkiye’ye yeniden girme operasyonuna.

8 ilde bayiler oluştu

Otoajanda: İlk yılınızda neler yaptınız?

Hasan Vatansever: Öncelikle bayi ve servis ağımızı oluşturmaya çalıştık. 100’den fazla yedek parça bayimiz oldu. Bunların yanı sıra 4S tarzı yapılanmamızı geliştirdik. Lada 4S bayilerinin ilk örneklerini İstanbul, İzmir, Adana, Osmaniye, Mersin, Denizli, Samsun’da oluşturduk. Bunların dışında Trabzon’da yakın zamanda bir bayimiz açılacak. Ankara ve Antalya’da değerlendirmeler son aşamada. Anlaşma sağlanırsa bu iki şehrimizde de Lada temsilcileri olacak.

Otoajanda: Otomotiv 2018’de krizli ve çok dalgalı bir yıl yaşadı ve yaşıyor. Pazar 1 milyon adetli tahminlerden 600 binli rakamlara geriledi. İşe başladığınız tarihten sonra pazar önce durgunlaştı sonra hızla düştü. Sizin için 2018 nasıl geçti? Başladığınıza değdi mi?

Hasan VatanseverBizim en büyük sorunumuz aracımızın motor hacmi; biliyorsunuz 1.690 cc hacimli benzinli motora sahip ve bu motor Türkiye ÖTV sisteminde üst limite giriyor. Bu yüzde 1 Kasım’da uygulanmaya başlayan ÖTV indirimi bize yaramadı… Bu yıl en iyi satışı Samsun’da elde ettik. İlkbahar sonunda gümrüğe gelen araçlarımızdan 86 adeti bayilere dağıtıldı. Hem 3 hem de 5 kapılı modeli getiriyoruz. Şimdi Urban donanımlı modeli de getirmeye başladık.

Lada’yı etkili kılan yalın ama güçlü 4×4 çekiş sistemi

Otoajanda: Bahsettiğiniz gibi ülkemizde ÖTV dezavantajı olan bir motoru var Lada’nın. Türkiye’deki ÖTV’ye uygun bir motor seçeneği olabilir mi? Bu konuda Ruslar ne düşünüyor? ÖTV avantajsız bu fiyatı verirken, ÖTV düşük olursa en hesaplı otomobil olabilir mi Lada?

Hasan Vatansever: Eğer Lada 4×4 motor hacmi 1690 cc yerine 1590 cc olsaydı 60-70 bin TL’ye alınabilen bir dörtçeker araç olurdu. Bu satışları çok etkilerdi. Şimdi maalesef bir üst ÖTV dilimine takılıp, Mercedes ve BMW gibi lüks araçlarla aynı kefeye konan Lada’nın satış fiyatı 98 bin TL’den başlıyor. Ruslar ülkelerin özel durumunu dikkate alan motor, donanım, karoser vb üretmiyorlar. Örneğin Avustralya sağdan direksiyonlu Lada talep etmiş. Ruslar bu talebi de karşılamamış. Arazide verimin artması için üretilmiş olan 1700 cc motor temelde aynı bloğu kullanmakta. Blok içinde kullanılan piston farkı ile hacmi artan motor ne yazık ki ülkemizde yüksek vergi dilimine takılıyor.

İlk müşterilerden iyi tepkiler aldık

Otoajanda: İlk müşterilerden ne gibi tepkiler aldınız?

Hasan Vatansever: Kemikleşen bir Lada müşteri kitlesi var. Bir de bunların dışında üst segment arazi aracı sahibi olan Lada meraklıları var. Mevcut araçlarından çok daha ucuza ve arazide sorun yaşamadan kullanabilecekleri 4×4 ihtiyaçları için bizi tercih ediyorlar. Sözünü ettiğimiz bu kullanıcılar çiftliklerine yada arazilerine Lada ile gidiyorlar.

Bu arada artık Lada, efsane markası Niva’yı kullanamıyor, Chevrolet’nin isim hakkını satın alması ile Lada Niva’nın model adı 4X4 olarak devam ediyor. 

Otoajanda: Türkiye otomotiv pazarını nasıl görüyorsunuz? 2019 yılına yönelik tahminleriniz neler?

Hasan Vatansever: 2019 yılı için biz de dahil olmak üzere birçok marka önünü göremiyor. Yılbaşından sonra ÖTV’nin durumu her şeyi belirleyecek. Devam mı edecek, yoksa başta belirlendiği gibi 31 Aralık’ta sona erecek mi?

Otoajanda: Biraz önce bahsettiğiniz Urban donanım paketi neyi ifade ediyor? Bazı ekipmanlar vs dışında genel görünümü etkileyen bir paket mi? 

Hasan Vatansever: 3 ya da 5 kapılı Lada 4×4 modelimizde varolan Urban versiyon ön ve arkada farklı tamponlar, koltuk ısıtma, elektrikli dikiz aynalar, daha farklı trim malzemeleri kullanımı, farklı direksiyon simidi ve alaşım janttan oluşan bir paket donanım.

Otoajanda: Klima eski Lada’lar için akla gelen bir donanım değildi ama bugün klimasız bir binek araç neredeyse yok. Yeni modelde klima var mı? LPG’li bir versiyon olacak mı? Varsa hangi teknoloji kullanılıyor? 

Hasan Vatansever: Her iki model için de klima ve LPG opsiyonel. Comfort paket seçen müşterilerimiz için klima donanıma dahil olurken, Eko Comfort pakette aracımız klima ve LPG’li olarak müşteriye teslim edilecek. Montajları tarafımızca yapılan ve garantiyi bozmayan LPG uygulaması için Zavolli markası ile çalışıyoruz. Ek olarak Lada için özel olarak yapılan LPG tankı bagaj içine değil; egzoz sistemi değiştirilerek yer kaplamaması için bagajın altına takılıyor.

Sever Oto uzun yıllardır Lada markası ile birlikte

Otoajanda: 2019 yılı hedefiniz nedir? Yeni yılda yeni model getirecek misiniz? 

Hasan Vatansever: Kurlar ve pazarın karışıklığı sebebi ile frene bastık. Yeni yılda ülke ekonomisi ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak neler yapacağımıza bakacağız. Lada markasının halihazırda Türkiye’ye satabileceği ikinci bir modeli daha var: Vesta. Diğer Lada otomobilleri standartları karşılamıyor. Ancak 1600cc motorlu Vesta’yı ülkemize getirmeyi çok riskli görüyoruz. Çünkü yerli üretimi olan Fiat ve Renault’ya karşı en başta yüzde 10 gümrük vergisi dezavantajı bulunuyor.

Üst segment Lada çalışılıyor

Otoajanda: Lada markasının Türkiye’de arzu ettiğiniz yere ne zaman gelmesini planlıyorsunuz?

Hasan Vatansever: Lada Rusya’nın yapısı tamamen değişti. Bir üst segmente yönelik çalışmaları var. Fakat rekabet konusunda Fiat Egea gibi markaların ekonomik olarak önde olmaları bizleri zorluyor. Dayanıklılık konusunda iddiamız yüksek ama bugün tüketicilerin ilk baktıkları konu fiyat ve biz burada ne yazık ki ÖTV’ye takılıyoruz.

Otoajanda: Lada satışlarını destekleyecek finansal kampanyalar yapacak mısınız?

Hasan Vatansever: 50 bin TL kredi için 1.29 faiz oranları sunduk. Araçların ilk geldiği tarihte geçerli olan döviz kurları üzerinden satmaya devam ediyoruz. Yeni gelecek olanları bu fiyattan satamayacağız. Ek olarak şu anda bir kampanya için hazırlanıyoruz. Klima ya da LPG kiti hediye edeceğiz. Ayrıca LukOil ile anlaştık; Lada sahipleri model ya da yılı fark etmeksizin ücretsiz temin edebilecekleri Lada kartlarla; tüm Türkiye genelinde LukOil istasyonlarından yüzde 4 iskontolu olarak yakıt alabilecekler.

Çürüme önleyici izolasyon

Otoajanda: Lada müşteri memnuniyeti ne durumda? Eski Ladaların kronik denebilecek çürüme sorunları için Ruslar ne yapmışlar?

Hasan Vatansever: Bizim tarafımızdan taktırılan merkezi kilitlerden birinin arızası haricinde herhangi bir olumsuz geri dönüş almadık. Yolda kalan olmadı. Özellikle çamurluk içlerinde ve belli bölgelerde kronik olan çürüme sorunlarının önüne geçmek için; aracın tüm metal bölümleri şimdi kataforez adı verilen bir kaplama yöntemi ile korozyona karşı güçlendirilmiş. Ek olarak ses izolasyonuna önem gösterilmiş ve bagajda dahi olmak üzere ses izolasyon malzemeleri eklenmiş.

1 yorum
  1. aydın maraba diyor

    Müşterisi olmayan araba markası olarak görünüyor şimdilik. Bazı kurumlar fiyat bile vermiyor. (Ör.: ARABAM.COM) Aracın reklamı zayıf. Millet Türkiye’de LADA marka aracın yeniden satışa sunulduğundan habersiz. İstediğiniz kadar özelliklerinden bahsedin, kıymeti yok. Bilhassa satış ortamını ele geçirmiş bulunan galericilik sistemi, kar marjı düşük olan araçları yok saymak konusunda adeta yarışıyor. Bu gidişle LADA sadece kıyıda köşede barınan bir araç olacak maalesef. Bende 2018 model 2020 çıkışlı, 6500 km. de 3 kapı urban var, takas için galericinin biri, (ismi duruyor) 2008 KİA Sportage için bana; sen bu arabanın takasta jantını bile alamazsın diye yazdı. Yazıklar olsun. Gerçekten pişmanım. Saygılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.