Lamborghini içten yanmalı motorlara veda ediyor

Süper spor otomobil markası Lamborghini bu yıl içten yanmalı motorlara veda edeceğini açıkladı. 2023’te ilk plug-in hibrit modelini piyasaya sürecek olan İtalyan üretici Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann, 2022 yılını sadece içten yanmalı motorların yer aldığı son yıl olarak belirlediklerini kaydetti. 2021 yılını rekor satış ve yüzde 20’ye yaklaşan karla kapatan Volkswagen Grubu markası, 2022 yılı için yapılan üretimin de neredeyse tamamı için sipariş almış durumda.

Lamborghini, geçen yıl dünya genelinde yüzde 13 artışla 8.405 araç teslim etti. En büyük pazarı olan Avrupa’da satışlar yüzde 12 arttı. Pandemi öncesi pazar şartları olan 2019’da marka satışları 8.205 adet idi.lamborghini urus satışları

Lamborghini, serisini hibritleştirmeye geçerken dört yeni ürünü piyasaya sürmeyi planlıyor. Plug-in hibritlere geçiş için 1,5 milyar Euro bütçe ayıran İtalyan üretici 2025 yılı sonrasında tam elektrikli bir model sunacağını açıkladı. CEO Winkelmann, Lamborghini’nin hala ilk elektrikli otomobili için son bir tasarım üzerinde çalıştığını ve günlük kullanıma uygun dört kapılı bir modele odaklandığını belirtiyor.

Lamborghini’nin ilk tam elektrikli modelinin, dört koltuklu coupe tarzı bir SUV olması bekleniyor. Lamborghini; Huracan, Aventador ve Urus SUV dahil olmak üzere tüm serisini 3 yıl içerisinde hibrit hale getirecek.

Güçlü rakip Ferrari ise halihazırda 3 hibrit modele sahip ve 2025 yılına kadar tam elektrikli bir modele sahip olacağını ilan etti. Süper spor otomobil segmentinde bulunan Ferrari, Aston Martin ve McLaren gibi  Lamborghini de; elektrikli motorlara geçişte yüksek performansı elde ederken batarya menzillerinin nasıl sağlanacağı konusundaki çalışmalara odaklanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.