Land Rover, zor arazide, yoğun karda kendi gidebilen araç geliştiriyor

Jaguar Land Rover Cortex projesi ile arazide kendi kendine gidebilen SUV aracında yeni bir noktaya ulaşıyor. 25 milyon TL’den fazla bir yatırımla geliştirilen proje, arazi şartlarını ve olası tüm hava şartlarını dikkate alarak otonom sürüşü mümkün hale getirmeyi hedefliyor.
Şirket dünyanın ilk ‘5D’ teknolojisiyle sürücüsüz araç kullanımına imkan veren 5. düzeyde otonoma arazide adım atılabilmesini sağlayabilecek.

Jaguar Land Rover şirketi dünyadaki ilk “Cortex” projesi ile kar, yağmur, sis, buz ya da çamur farketmeksizin her türlü hava şartında araçların sağlıklı bir şekilde yol alabileceği bir noktaya ulaşmayı hedefliyor. Proje için ses akustiği, video, radar, ışık algılama ve mesafe algılama verilerini gerçek zamanlı olarak birleştiren bir ‘5D’ tekniği tasarlandı. Bu kombine verilere erişim, aracın içinde bulunduğu ortamın farkındalığını artırıyor. Bu veriler kendi kendine gidebilen aracın gittikçe karmaşıklaşan herhangi bir arazi ve herhangi bir hava ortamında hareket etmesini sağlıyor.

Zor arazi şartları otonom sürüşe daha fazla ihtiyaç gerektiriyor

Arazide de kendi kendine sürüş önem kazanıyor

Arazi aracı efsanesinin temellerini oluşturan ve bugün lüks SUV kavramının da zirvesini zorlayan Land Rover, kendi kendine sürüş konusunda çalışmaları sürdürüyor. Otomotiv endüstrisi için kaçınılmaz bir gelecek haline gelen otonom sürüş, bu proje ile Land Rover arazi felsefesiyle birleştiriliyor. Land Rover yönetimi Cortex projesinin Land Rover arazi araçları uzmanlığını yakın gelecekte daha başarılı bir noktaya taşıyacak fırsatlar sunan bir gelişme olarak değerlendiriyor.

Jaguar Land Rover, bugüne kadar birçok araç teknolojisi geliştirdi. Bugün için geçerli birçok otomasyon tercihi ile keyifli ve güvenli bir sürüş deneyimi konusunda öncü markalardan biri oldu. Cortex projesi ise kendi kendine gidebilen araçların daha fazla ihtiyaç duyacağı yol ve arazi sürüş ortamlarında ya da hava koşullarında ilerleyebilmesinin önemli bir çözümünü oluşturuyor.

Jaguar Land Rover Cortex projesi, İngiltere’deki off-road pistlerinde algoritma geliştirme, sensör optimizasyonu ve fiziksel testler yoluyla geliştirilecek. Radar konusunda dünya çapında önde gelen araştırmaları ve otonom platformlar için çalışmaları bulunan Birmingham Üniversitesi Makine Bölümü projeye katıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.