UCUZ LASTİK !!!

Çevremdeki bir çok otomobil sahibinin bu aralar sıklıkla sorduğu bir soru var:

Hangi lastik markası?

Otomobilinizin markası, modeli ne olursa olsun, mutlaka lastiğine dikkat etmek zorundayız. Üç beş yıl öncesine kadar ülkemizde sadece bilinen markalar vardı. Çin mali lastiklere yasak uygulanıyordu. Fakat şu anda 200’ün üzerinde lastik markası Türkiye yollarında boy gösteriyor.

İşte bu kadar fazla marka olunca kafaların karışması da normalleşiyor.

Lastik seçerken neye dikkat etmeli gibi beylik bir soru sorup, cevabını aramayacağım ama fiyatına göre lastik alırken dikkat etmek konusunda sizi uyaracağım.

Bazı lastik markalarının 4 lastiği 2000 TL’nin üzerinde iken, aynı ölçülerdeki başka bir marka lastiği 700 liraya alabiliyorsunuz.

Lastik ama, hangi lastik?

Bazı lastik modellerindeki yüksek fiyatlardan dolayı kullanıcılar ucuz markalara yöneldi ve bu yüzden bir çok marka bu işten “ekmek yiyebiliyor.”

Lastik almaya gittiğinizde değil, gitmeden önce araştırmanızı yapmalısınız.

Bilinmesi gereken 2 ana başlık var:

  1. Kaliteli olarak bilinen markaları tercih ettiğinizde, kendi içinde farklı modellere sahip olduğunu akıldan çıkarmayın. Bu bilinen markaların kendi içindeki alt modellerinin oldukça vasat olabileceğini unutmayın. Kullanıcılar sadece marka bazlı düşünmemeli ve markaların içindeki lastik modellerini de araştırmalı.
  2. İnsanların en çok zarara uğradığı konu ise satıcıların satış amaçlı kandırmaca cümlelerine inanmaları. Yukarıda bahsetmiş olduğum 200’den fazla lastik markasının büyük bir bölümü Çin de yapılmaktadır. Büyük markaların isimlerine benzeyen isimler kullanarak veya satıcıların

“BU UCUZ OLAN LASTİK MARKASI, ASLINDA ŞU BÜYÜK VE BİLİNEN KALİTELİ MARKANIN YAN SANAYİSİDİR” yaklaşımıyla kullanıcılar yanıltılmaktadır.

Ucuz olan lastikler sizin, ailenizin ve trafikte seyahat eden herkesin hayatını tehlikeye atıyor. Arabanızın markası ya da frenlerinizin kalitesi her ne olursa olsun sizi asfalt ile buluşturan son nokta lastiğinizdir.

Bu yukarıda yazdıklarımıza istinaden, lastik almadan önce bütçenize uygun olan lastiğin testlerini, hangi ülkede yapıldığını ve hatta yerli yabancı forumlarda bu lastikler hakkında yorumları araştırdıktan sonra satın almaya karar vermelisiniz.

Uğur Yumak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.